more_horiz
Wiadomości

Szef MEN: być może niedługo projekt zmian ws. postępowań dyscyplinarnych

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 17:00
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski ma nadzieję, że efektem rozmów prowadzonych w ramach oświatowego zespołu trójstronnego, m.in. o postępowaniu dyscyplinarnym, będzie w niedługim czasie projekt zmian ustawowych w tym zakresie.
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: PAP/Paweł Supernak
  • Szef resortu edukacji uczestniczył w czwartek w Płocku (Mazowieckie) w obradach Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność"
  • Ocenił, że spotkanie było "elementem dialogu z partnerami społecznymi uczestniczącymi w życiu polskiej szkoły", który w sposób bardziej formalny odbywa się w trakcie rozmów zespołu trójstronnego, czyli przedstawicieli rządu, samorządu terytorialnego i wszystkich reprezentatywnych związków zawodowych
  • Zakres prac oświatowego zespołu trójstronnego przewiduje także rozmowy o sposobie finansowania oświaty, o pragmatyce zawodowej, w tym o awansie zawodowym, o ocenach pracy nauczycieli, a także o systemie wynagradzania
Piontkowski 1200 pap.jpg
Postępowanie dyscyplinarne wobec nauczycieli. Będą zmiany w przepisach

Dariusz Piontkowski zwrócił uwagę, że rozmowy podczas obrad oświatowego zespołu trójstronnego koncentrują się na razie na zagadnieniach postępowań dyscyplinarnych. Dodał, że jedno takie spotkanie odbyło się już w styczniu, a następne planowane jest na 26 lutego.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Te zawody mają największą przyszłość. Minister edukacji przedstawił listę

- Mamy nadzieję, że na tym spotkaniu uda nam się dokończyć tematykę postępowań dyscyplinarnych. I to być może zaowocuje niedługo jakimś projektem zmian ustawowych w tej sprawie - powiedział dziennikarzom minister edukacji.

piontkowski 1200 tt.jpg
Dariusz Piontkowski: sprawy edukacji ekologicznej i ochrony przyrody widzimy od dawna

Finansowanie oświaty, pragmatyka zawodowa, ocenianie pracy nauczyciela

Szef MEN podkreślił, że zakres prac oświatowego zespołu trójstronnego przewiduje także rozmowy o sposobie finansowania oświaty, o pragmatyce zawodowej, w tym o awansie zawodowym, o ocenach pracy nauczycieli, a także o systemie wynagradzania.

- I te dalsze rozmowy w zespole trójstronnym powinny doprowadzić w drugiej połowie tego roku, bądź na początku 2021 r., do przedstawienia szerszej nowelizacji prawa oświatowego, regulującej te kwestie -  oświadczył szef resortu edukacji.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Szef MEN: subwencja oświatowa w 2020 r. wzrośnie o blisko 3 mld złotych

W uchwalonej w czerwcu 2019 r. nowelizacji Karty nauczyciela zapisano m.in., że dyrektor w ciągu trzech dni musi powiadomić rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli, jeśli jego zdaniem doszło do "czynu naruszającego prawa i dobro dziecka". Przepis ten posłowie wprowadzili na wniosek rzecznika praw dziecka.

Zdaniem związkowców niedookreślenie, co należy rozumieć przez "dobro dziecka" powoduje, że nie wiadomo, czy za jakieś przewinienie dyrektor może nałożyć – tak jak było wcześniej – karę porządkową, czy też nie i musi od razu złożyć zawiadomienie do rzecznika dyscyplinarnego. W efekcie – jak obecnie sygnalizują – dyrektorzy prewencyjnie wszystkie sprawy zgłaszają do rzecznika dyscyplinarnego. Zwracają też uwagę na to, że trzy dni to zbyt krótki czas dla dyrektora na podjęcie decyzji, czy zgłosić daną sprawę do rzecznika dyscyplinarnego.

szkoła klasa ławki 1200 free
Powstaje nowy związek zawodowy nauczycieli. Ma mieć 10 tys. członków

Wynagrodzenia nauczycieli i relacje rodzic-szkoła

Dariusz Piontkowski zaznaczył, że dyskusja podczas czwartkowych obrad Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" dotyczyła zarówno wysokości wynagrodzeń, jak i elementów związanych z życiem szkoły, w tym relacji rodzic-szkoła, oraz obowiązków nauczycieli, które nie zawsze są dookreślone.

- To dla mnie też sporo szczegółowych informacji, jakim sprawom jeszcze warto byłoby się przyjrzeć i być może zaproponować jakieś nowe rozwiązania w stosunku do tych, które dziś obowiązują - przyznał minister edukacji.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Polska w światowej czołówce. Opublikowano wyniki uczniów w międzynarodowym badaniu

Pytany o wniosek dotyczący rejestracji komitetu inicjatywy obywatelskiej w sprawie zmian w wynagrodzeniu nauczycieli, jaki w środę złożył w Sejmie prezes ZNP Sławomir Broniarz, Piontkowski przypomniał, że rząd PiS doprowadził w ostatnich kilkunastu miesiącach do wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o ponad 20 proc., a w skali ubiegłego roku była to podwyżka prawie 15 proc. - Nigdy jeszcze nauczyciele w trakcie jednego roku nie otrzymali tak wysokiego wzrostu wynagrodzeń - oświadczył.

1200_szkoła_shutterstock.jpg
Prawie 40 mln złotych z budżetu państwa na obiady dla uczniów w 2019 roku

Oczekiwania nauczycieli nadal wysokie

Szef resortu edukacji dodał, że zdaje sobie sprawę, że oczekiwania nauczycieli, dotyczące wynagrodzeń, "nadal są dosyć wysokie". Wyjaśnił, że stąd m.in. propozycja wzrostu wynagrodzeń od września 2020 r.

- Chcemy także rozmawiać o dalszym wzroście wynagrodzenia w kolejnych latach - zapowiedział Piontkowski. Zwrócił przy tym uwagę, że pamiętając o postulatach różnych oświatowych związków zawodowych w sprawie wzrostu wynagrodzeń, trzeba brać pod uwagę również możliwości budżetowe.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Szef MEN: w perspektywie kilku lat środki na edukację powinny znacznie wzrosnąć

- Nie da się w ciągu kilku miesięcy na przykład doprowadzić do wzrostu wynagrodzeń o 100 proc., bo jest to po prostu nierealne - oświadczył minister edukacji.

ZNP chce wprowadzenia do Karty nauczyciela zasadę, że wysokości kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, stanowią określony procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia, obowiązującej w III kwartale poprzedzającego roku budżetowego. Chodzi o kwotę przeciętnego wynagrodzenia ustalaną na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

kstar

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem