Powstaje nowy związek zawodowy nauczycieli. Ma mieć 10 tys. członków
2,1 tys. osób opowiedziało się za utworzeniem nowego związku zawodowego w oświacie. Za inicjatywą stoi ruch i fundacja "Ja, Nauczyciel". Do połowy lutego związek ma być zarejestrowany. Trwają prace nad statutem.
2019-12-09, 07:37
Opinie na temat potrzeby stworzenia nowego związku zawodowego były zbierane w dwóch ankietach, jednej – związanej z Naradami Obywatelskimi o Edukacji i drugiej – zamieszczonej na facebookowej grupie "Ja, Nauczyciel".
Powiązany Artykuł
Szef MEN: w perspektywie kilku lat środki na edukację powinny znacznie wzrosnąć
- Jesteśmy zdeterminowani, żeby ten związek powstał – poinformował Marek Mendel z fundacji "Ja, Nauczyciel". Na początek związek może liczyć około 1500 członków. Docelowo chce mieć ich co najmniej 10 tys. - Wtedy mamy gwarancję, że będziemy reprezentatywni dla środowiska oświatowego i nie zostaniemy pominięci w negocjacjach, będziemy zapraszani do konsultacji – dodał.
Izba nauczycielska
Związek Zawodowy Pracowników Oświaty "Ja, Nauczyciel'ka", bo tak się ma nazywać, wśród celów stawia sobie zmianę podstawy programowej, obowiązek zatrudnienia w każdej szkole pedagoga i psychologa, a także powołanie izby nauczycielskiej.
- Byłaby to izba na wzór tych, które funkcjonują w innych branżach, jak izba adwokacka. Miałaby podnieść prestiż zawodu nauczyciela. Odbierałaby niektóre kompetencje kuratoriom oświaty, więc może to natrafić na opór – wyjaśnił Marek Mendel. Zaznaczył, że punktem wyjścia do rozmów o izbie ma być przygotowany przez prof. Bogusława Śliwerskiego projekt ustawy, który m.in. ze względu na sprzeciw związków zawodowych został schowany do szuflady.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Abp Stanisław Gądecki do nauczycieli: pokazujecie uczniom piękno świata
Zmiany bezkosztowe
Nowy związek ma też realizować 21 postulatów ruchu "Ja, Nauczyciel". Wśród nich są: zmniejszenie biurokracji w szkołach i podniesienie pensji nauczycieli.
Mendel wskazał, że w wielu dziedzinach da się zmieniać oświatę bezkosztowo. - Wiele rozwiązań można zaproponować w kwestiach organizacyjnych, choć oczywiście niektóre można wprowadzić tylko, nowelizując prawo oświatowe czy doprecyzowując to w rozporządzeniach - ocenił.
Większe partnerstwo
Jego zdaniem powstanie nowego związku zawodowego w oświacie może skłonić obecne związki zawodowe do większego partnerstwa. Podkreślił, że nowy związek ma być nie tylko reprezentacją nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty.
- Chcemy maksymalnie zmobilizować środowisko. Ruch oddolny, czyli grupa na Facebooku, od której wszystko się zaczęło, liczy niemal 40 tys. członków. W odróżnieniu od istniejących stowarzyszeń czy związków mamy trzy propozycje dla naszych zwolenników: funkcjonowanie w grupie na Facebooku, współpraca z fundacją lub przystąpienie do nowego związku – oświadczył Mendel.
REKLAMA
fc
REKLAMA