Uwaga turyści. GOPR ostrzega przed silnym wiatrem w Bieszczadach
Na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach wiatr wieje z prędkością dochodzącą do 100 km/h. - Powyżej górnej granicy lasu obowiązuje także drugi stopień zagrożenia lawinowego - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jerzy Godawski.
2020-02-14, 09:08
Powiązany Artykuł
Niebezpiecznie w górach. Zagrożenie lawinowe i porywisty wiatr
- W górnych partiach gór średnia pokrywa śnieżna mierzy 35 centymetrów. Miejscami dochodzi do półtora metra. Silny wiatr, który powoduje zawieje i zamiecie śnieżne, sprawia, że widoczność jest ograniczona do 50 metrów - mówił ratownik dyżurny.
Z kolei w położonych niżej m.in. Cisnej i Ustrzykach Górnych, widać w promieniu od 500 metrów do jednego kilometra. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr.
- W bieszczadzkich dolinach pokrywa śnieżna waha się od 17 do 27 centymetrów. Ostatniej doby spadły średnio dwa, trzy centymetry świeżego śniegu - mówił Godawski.
Zagrożenie lawinowe w północnych Bieszczadach
Powiązany Artykuł
Tatry: udana akcja ratunkowa TOPR na wysokości 2 tys. metrów
Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach obowiązuje drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. - Zagrożenie lawinowe dotyczy m.in. masywów Połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - przypomniał ratownik dyżurny.
REKLAMA
Godawski dodał, że "wybierający się w góry warto zabrać ze sobą m.in. kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki i zapasowe rękawiczki". - Na połoninach temperatura odczuwalna jest niższa niż ta, którą pokazują termometry - zauważył.
W regionie wyciągi narciarskie pracują m.in. w Puławach k. Rymanowa, Chyrowej k. Dukli, a także na stokach Gromadzynia i Laworty w Ustrzykach Dolnych. Na trasach zjazdowych są dobre warunki narciarskie.
GOPR już wcześniej informował o silnym wietrze na Połoninie Wetlińskiej.
REKLAMA
pb
REKLAMA