more_horiz
Wiadomości

Szokujące dane. Polskie dzieci zjadają najwięcej cukru w Europie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 15:40
Polskie dzieci zjadają 19 łyżeczek cukru dziennie. Jeżeli wziąć pod uwagę osoby w wieku poniżej 10 lat, to codziennie spożywają one 95 g tej słodkiej substancji. To najwyższy wynik w Europie – alarmują lekarze rodzinni Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio / shutterstock

Lekarze z PPOZ przypominają o przyjętej przez Sejm ustawie cukrowej (pracować nad nią będzie jeszcze Senat). Wypowiada ona walkę z nadwagą, otyłością i chorobami wywołanymi nadmiernym spożyciem cukru. Zakłada  nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem cukrów, substancji słodzących, kofeiny, tauryny, a także na napoje alkoholowe, tzw. małpki.

shutterstock sklep alkohol 1200.jpg
Sejm: debata ws. opłat od napojów słodzonych i "małpek"

Opłata cukrowa z aprobatą kilku podmiotów

Dodatkowa opłata od napojów słodzonych ma wynosić przynajmniej 50 groszy za każdy litr. Jeśli w napoju będzie więcej niż 5 g cukrów na 100 ml produktu, opłata wzrośnie. Kolejne 10 groszy opłaty na litr ma być nałożone na napoje z dodatkiem tauryny lub kofeiny.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Eksperci: opłata cukrowa to dobry pomysł na prewencję zdrowotną

Opłata za coraz popularniejsze w Polsce małpki, czyli napoje alkoholowe w butelkach o pojemności do 300 ml, ma z kolei wynosić 25 zł na każdy litr 100-procentowego alkoholu. Podatek cukrowy zapłacą m.in. hurtownie, ale z pewnością przełoży się to na podniesienie cen słodzonych produktów.

"Za wprowadzeniem podatku cukrowego, mającego za zadanie zniechęcenie Polaków do picia słodkich napojów, opowiedziało się Ministerstwo Zdrowia, NFZ, Ministerstwo Finansów, apelowała także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)" – przypominają lekarze PPOZ.

Dzieci jedzą za dużo cukru

Właśnie w kontekście tych regulacji lekarze rodzinni z PPOZ zwracają uwagę na problem nadmiernego spożycia cukru, szczególnie u dzieci. "Polskie dzieci jedzą najwięcej cukru w Europie. Te poniżej 10. roku życia aż 95 g dziennie, czyli 19 łyżeczek" – alarmują. Tłumaczą dalej, dlaczego zbyt duża konsumpcja produktów słodzonych jest szkodliwa.


Przeciętne spożycie cukru w Polsce wg GUS (opr. Maciej Zieliński) Przeciętne spożycie cukru w Polsce wg GUS (opr. Maciej Zieliński)

"Przede wszystkim (cukier – przyp. red.) jest sprawcą wielu chorób cywilizacyjnych. Dieta bogata w cukier zwiększa ryzyko cukrzycy. Niebezpieczeństwo polega także na tym, że spożywanie cukru uzależnia (podobnie jak alkohol). Zaburza pracę układu hormonalnego, zwiększa stres oksydacyjny oraz prowadzi do chorób metabolicznych. Badania wykazały, że zwiększona glikoliza (metabolizm węglowodanów) może powodować raka piersi" – stwierdził lekarz rodzinny, członek zarządu PPOZ Jarosław Król.

Cukier tuczy

Lekarze wyjaśniają, że wśród zaburzeń, których wywoływanie przypisuje się cukrowi, jest także ADHD, czyli zespół nadpobudliwości ruchowej u dzieci. Ich zdaniem pewne jest, że nadmiar cukru przyczynia się do wielu innych poważnych chorób takich, jak hiperglikemia, insulinooporność, cukrzyca typu 2 i glukoza w moczu (glukozuria).

Przypominają też, że prawdą nie do podważenia jest też to, że cukier tuczy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziennie powinno się spożywać najwyżej 12 łyżeczek cukru – do 50 g. "Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego kobiety 6 łyżeczek na dzień (do 25 g), mężczyźni 9 (do 37 g). Tymczasem przeciętny Amerykanin zjada 22 łyżeczki cukru dziennie, a Polak – 24" – przytaczają statystyki.

PPOZ: skuteczny podatek cukrowy

Lekarze PPOZ zauważają, że podatek od cukru nie jest czymś nowym. Obowiązuje już w USA i w niektórych krajach Unii Europejskiej (Estonii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Węgrzech czy Francji). Zaznaczają, że według badań zdecydowanie zmniejszył sprzedaż słodzonych napojów.


Dane nt. cukrzycy w Polsce (opr. Maciej Zieliński) Dane nt. cukrzycy w Polsce (opr. Maciej Zieliński)

Dodają, że w Polsce nowe opłaty mają obowiązywać od 1 lipca, z czego 96,5 proc. podatku cukrowego ma trafiać do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wyrazili nadzieję, że pieniądze te "przeznaczone zostaną na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, profilaktykę, edukację, a także na programy, których celem jest walka z chorobami cywilizacyjnymi, w tym z otyłością czy z nadwagą".

msze

Zobacz także

Zobacz także