X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zachowanie spokoju i profilaktyka". Zalecenia prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 06:07
- Dotarcie do Polski nowego koronawirusa jest raczej nieuniknione, nie należy jednak poddawać się emocjom. Najważniejsze jest w tej chwili zachowanie spokoju oraz profilaktyka - wskazał prezes NRL Andrzej Matyja.
Pasażerowie z Mediolanu poddawani badaniu zgodnie z wprowadzonymi przez lotnisko procedurami
Pasażerowie z Mediolanu poddawani badaniu zgodnie z wprowadzonymi przez lotnisko proceduramiFoto: PAP/Łukasz Gągulski

koronawirus_1200.jpg
Szef GiS: 80 proc. pacjentów z koronawirusem "przechodzi gładko" chorobę

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się z apelem, by sytuacja związana z koronawirusem nie stała się "kolejnym przedmiotem politycznych targów i rozgrywek". - Zagrożenia nie można bagatelizować, ale i nie można siać paniki. Jedynym celem działań musi być zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom - podkreślił.

Matyja zaznaczył, że przestrzeganie podstawowych zasad higieny może wydawać się błahe i mało istotne, zwłaszcza w dobie nowoczesnych rozwiązań medycznych. - Nic bardziej mylnego! - zaakcentował.


Profilaktyka przed koronawirusem (opr. Adam Ziemienowicz)
Profilaktyka koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz)

Źródło informacji

Zalecił, by polegać na sprawdzonych informacjach, w szczególności na komunikatach instytucji monitorujących sytuację - Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, Ministerstwa Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia.

Wskazał, że znajdują się w nich prawdziwe informacje na temat koronawirusa, a także praktyczne wskazówki dotyczące profilaktyki i postępowania po pobycie w krajach, gdzie wirus występuje.

- Nie ufajmy osobom, instytucjom czy organizacjom, które nie dość, że nie mają wiedzy ani uprawnień medycznych, to wykorzystują ludzką tragedię do własnych celów - zaznaczył.

Nie planować wyjazdów

Prezes NRL zaleca, by obserwować swój stan zdrowia, w szczególności po pobycie w krajach dotkniętych koronawirusem lub po kontakcie z osobami zarażonymi albo z podejrzeniem zarażenia. Zalecił, by jeżeli to możliwe, nie planować wyjazdów do krajów, gdzie odnotowano przypadki koronawirusa.

koronawirus_lekarz_pap1200.jpg
Koronawirus i bezpieczeństwo uczniów. Przygotowano procedury dla szkół

- Jeśli po pobycie zauważymy u siebie objawy grypopodobne (gorączka, bóle mięśni, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie zgłosić się do oddziału zakaźnego. Wizyta w innej placówce nieposiadającej odpowiedniego zaplecza, np. u lekarza pierwszego kontaktu, naraża innych pacjentów! - podkreślił.

Prezes NRL ocenił, że obecna sytuacja wymaga od mediów i polityków ogromnej odpowiedzialności oraz rozwagi. - Apeluję, aby nie stała się ona kolejnym przedmiotem politycznych targów i rozgrywek. Zagrożenia nie można bagatelizować, ale i nie można siać paniki. Jedynym celem działań musi być zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego kraju, w tym również ciągłe informowanie na podstawie wiarygodnych źródeł i wiedzy medycznej opartej na faktach - zaznaczył

Stwierdził też, że jest pewien, iż "każdy polski lekarz, w pełnej mobilizacji z przedstawicielami pozostałych zawodów medycznych i służb sanitarno-epidemiologicznych będzie walczył o zdrowie swojego pacjenta, tak jak to robią koleżanki i nasi koledzy w krajach dotkniętych koronawirusem".

pkur

Zobacz więcej na temat: POLSKA koronawirus wirus

Czytaj także

Koronawirus i bezpieczeństwo uczniów. Przygotowano procedury dla szkół

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 15:15
Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotuje rekomendacje dla dyrektorów szkół, co i jak należy zrobić w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia epidemiologicznego. Zasady bezpieczeństwa MEN przypomni także kuratorom oświaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki: nie widzę złej woli władz ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 17:31
- Kwestie polityki zagranicznej i zdrowia powinny być ponadpartyjne. Warto się spotykać i rozmawiać - mówił w Polskim Radiu 24 były minister rolnictwa Marek Sawicki.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były wiceminister zdrowia: maseczki zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 19:47
- Koronawirus rozprzestrzenia się dosyć wolno. Do tej pory zmarło niewiele osób i mamy „ozdrowieńców”. Nie wiemy jednak jaka jest realna śmiertelność, a więc ile osób zakażonych umiera - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Łanda, były wiceminister zdrowia, z wykształcenia lekarz.
rozwiń zwiń