Powikłania pogrypowe przyczyną śmierci uczennicy w Rawie Maz. Powołano sztab kryzysowy

Sztab kryzysowy działa w Rawie Mazowieckiej (Łódzkie) po tym, jak z powodu powikłań pogrypowych zmarła uczennica tamtejszej podstawówki. Zalecane są szczególne środki ostrożności oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny i profilaktyki w placówkach edukacyjnych.

2020-03-03, 18:53

Powikłania pogrypowe przyczyną śmierci uczennicy w Rawie Maz. Powołano sztab kryzysowy
Zdj. ilustracyjne. Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Jak poinformował burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla, jedna z uczennic Szkoły Podstawowej nr 1 zmarła w wyniku powikłania po grypie typu A.

Powiązany Artykuł

mz-1200-pap.jpg
"Podejmujemy działania wyprzedzające". Minister zdrowia o zagrożeniu koronawirusem

- W związku z tym oraz licznymi zachorowaniami na grypę, a także sytuacją na świecie związaną z koronawirusem jeszcze w niedzielę profilaktycznie zaleciłem dezynfekcję szkoły. Podczas zwołanych spotkań z rodzicami wystosowaliśmy apel, aby w przypadku objawów przeziębienia u dzieci nie posyłali ich do szkół, tylko udali się do lekarza lub wezwali go do domu. O podobne zachowanie prosimy też nauczycieli - powiedział burmistrz.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Większe zagrożenie stanowi grypa". Doradca GIS o koronawirusie

We wtorek w tej sprawie zwołano sztab kryzysowy, w którym uczestniczyły władze miasta, starostwa, wszystkich gmin powiatu rawskiego, dyrektorzy placówek edukacyjnych oraz inspektor sanitarny.

REKLAMA

Jeden z uczniów przebywa na obserwacji

Jego uczestnicy proszą mieszkańców i pracowników szkół o zachowanie szczególnej ostrożności, przestrzeganie podstawowych zasad higieny z wykorzystaniem odpowiednich środków czystości i profilaktyki w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Zalecono także ograniczenie odwiedzin w szpitalu.

- We wszystkich placówkach oświatowo-wychowawczych sukcesywnie przeprowadzimy dezynfekcję pomieszczeń w celu eliminacji chorobotwórczych wirusów. Podejmowane działania profilaktyczne mają na celu zachowanie bezpieczeństwa przebywających w szkołach, przedszkolach i żłobku podopiecznych oraz pracowników. Mam nadzieję, że takie działanie ochronne oraz zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad higieny ograniczy ryzyko zachorowania - zaznaczył Irla.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Mamy laboratoria, testy i wybitnych diagnostów". Szef GIS ws. koronawirusa

Radio Łódź podało, że w szpitalu w Łodzi przebywa także inny uczeń z tej samej szkoły, który był obserwowany pod kątem zakażenia koronawirusem. Choroby u chłopca nie stwierdzono, pozostał jednak w szpitalu na obserwacji, ponieważ również miał powikłania grypowe.

REKLAMA

***

W tym sezonie na grypę i choroby grypopodobne zachorowało blisko 1,8 mln osób. Hospitalizacji wymagało ponad 4 tys. z nich. Szczyt zachorowań w Polsce przypada na styczeń - marzec. Szczepionki są nadal dostępne w aptekach i w 50 proc. są refundowane dla pacjentów powyżej 65 lat. Eksperci przypominają, że szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą zapobiegania zakażeniom grypy.

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej