X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Wielu ludzi odzyska możliwości komunikacyjne". Prezydent o programie Kolej Plus

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 15:36
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, tzw. ustawę Kolej Plus. Uroczystość odbyła się na stacji kolejowej w Końskich w województwie świętokrzyskim. - Mam nadzieję, że wiele miast dzięki temu odzyska swoje możliwości, a przede wszystkim wielu ludzi odzyska swoje możliwości komunikacyjne - podkreślił prezydent.
Audio
  • Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że dzięki znowelizowanemu prawu wiele miast otrzyma możliwość włączenia się do sieci kolejowej (IAR)
  • Prezydent: wykluczenie komunikacyjne powodowało ubożenie dużych obszarów kraju (IAR)
Prezydent Andrzej Duda oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości podpisania ustawy
Prezydent Andrzej Duda oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości podpisania ustawyFoto: PAP/Piotr Polak

Prezydent podpisał ustawę w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. 

- Co najmniej 20 miast średniej wielkości, powyżej 10 tyś. mieszkańców otrzyma połączenia kolejowe, których do tej pory nie miało. Jest to mam nadzieje kierunek (...) w którym mam nadzieję, że nadal będziemy podążali - podkreślił Andrzej Duda.

PKP kolej pociąg 1200.jpg
Program Kolej Plus z podpisem prezydenta. Sprawdź co się zmieni

"To był ogromny problem dla mieszkańców"

Jak dodał, formacja obecnie sprawująca władzę w Polsce zatrzymała proces likwidowania połączeń kolejowych w wielu miejscach.

- Likwidowano połączenia kolejowe, autobusowe, coraz trudniej było przedostać się do miasta, drogi były w fatalnym stanie, pracy było niewiele. To był ogromny problem dla mieszkańców, który powodował ubożenie w coraz większym stopniu dużych obszarów naszego kraju. Podjęliśmy działania, które po pierwsze zatrzymały ten proces, po drugie poszły w kierunku odwracania tego - wyjaśnił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że wsparcie dla transportu kolejowego wpisuje się również w cele polityki klimatycznej. Prezydent podkreślił, że zmiany w prawie przyczynią się do poprawy ochrony środowiska w Polsce.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Kolejne pociągi i tramwaje produkowane w Polsce trafiają za granicę

- Kolej emituje dużo mniej zanieczyszczeń, chociażby dwutlenku węgla, niż transport samochodowy czy transport lotniczy. Chodzi o przewozy pasażerskie. W przewozach towarowych emisja jest dziewięć razy mniejsza niż w przypadku przewozów samochodowych. Ta niższa emisyjność jest również kwestią polityki klimatycznej - powiedział Andrzej Duda.

5,5 mld zł na program

Nowe przepisy są podstawą programu Kolej Plus, którego celem ma być przywracanie połączeń kolejowych w kraju. Rząd przeznaczył na realizację tego programu ponad pięć i pół miliarda złotych.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że rząd PiS dotrzymuje słowa poprzez przywracanie połączeń kolejowych, dofinansowywanie budowy dróg i walcząc z wykluczeniem komunikacyjnym.

Głównym beneficjentem programu Kolej Plus są samorządy, które mogą się starać o rządową dotację przeznaczoną na przywracanie regionalnych połączeń kolejowych.

shutterstock_pendolino 1200.jpg
Drogowcy i kolejarze będą ze sobą ściśle współpracować, m.in. przy budowie CPK

Wnioskować mogą samorządy

Samorządy mogą składać wnioski o inwestycje torowe, o zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów, bądź ich przywrócenie na istniejących trasach, a także o ochronę przed likwidacją połączeń.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Za 10 lat polską kolej napędzi "zielona energia". Zobacz plan PKP Energetyka

Najważniejsze mają być jednak zadania inwestycyjne, czyli budowa nowych szlaków. Umożliwi to włączenie średniej wielkości miejscowości do ogólnopolskiej sieci kolejowej i połączenie ich z miastami wojewódzkimi, a co a tym idzie - ułatwienie w podróżowaniu oraz lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Samorządy, by włączyć się do programu, muszą posiadać wkład własny. W myśl ustawy mogą to być zarówno kredyty, jak i obligacje.

Autorzy przepisów podkreślają, że kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, co ma duże znaczenie w walce z ociepleniem klimatu.


paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trzynastka" dla emerytów i rencistów na stałe

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 15:19
Emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury - przewiduje ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Większość "trzynastek" zostanie wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto.
rozwiń zwiń