X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Program Kolej Plus przeciwko wykluczeniu komunikacyjnemu. Sprawdź, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 14:35
Program Kolej Plus ma poprawić jakość regionalnych połączeń kolejowych, a także przywrócić zlikwidowane linie. Samorządy – na podstawie znowelizowanej ustawy o transporcie kolejowym, tzw. Ustawy Kolej Plus – mogą ubiegać się o rządowe dotacje na ten cel. Rząd przeznaczył na program ponad 5,5 mld zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Na początku grudnia 2019 roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw, a także uchwałę w sprawie ustanowienia Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku. Zaproponowano rozwiązania wspierające realizację tego Programu oraz umożliwiające eliminowanie wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców. Dziś prezydent nowelizację ustawy podpisał.

Łatwiejszy dostęp do kolei pasażerskiej

kolej-1200-pap.jpg
Inwestycje i nowe połączenia. Prezydent podpisał ustawę Kolej Plus

Zgodnie z założeniami tereny kolejowe, które obecnie nie są wykorzystywane, zostaną przywrócone do ponownego użytku na cele transportowe. Możliwe będzie przekazywanie linii kolejowych do nieodpłatnego korzystania przez samorządy. Ograniczona zostanie likwidacja linii kolejowych.

Oczekiwanym efektem będzie przywrócenie do eksploatacji infrastruktury kolejowej na terenach aktualnie nieczynnych lub po zlikwidowanej infrastrukturze kolejowej.

Program Kolej Plus przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego dzięki możliwości uzupełniania sieci kolejowej o nowe połączenia, które przede wszystkim zapewnią pasażerom dostęp do komunikacji międzywojewódzkiej.

Program umożliwi połączenie z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które obecnie nie mają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej.

Realizacja programu oznacza przede wszystkim łatwiejszy dostęp do kolei pasażerskiej, lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej i bezpieczniejsze podróżowanie po drogach (część przewozów towarowych przejmie transport kolejowy).

Kolej jest też jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu, co ma szczególne znaczenie w walce ze zmianami klimatycznymi. Program adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego.

85 proc. ze środków Programu Kolej Plus

Na realizację Programu przeznaczonych zostanie prawie 6,6 mld zł w latach 2019-2028. Z tego ok. 5,6 mld zł pochodzić będzie z dokapitalizowania spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, natomiast 1 mld zł ma być wkładem własnym jednostek samorządu terytorialnego, na przykład w formie obligacji czy kredytów.

Program składa się z trzech komponentów:

  • inwestycyjnego,
  • organizacji przewozów pasażerskich,
  • ochrony infrastruktury kolejowej przed likwidacją.

Podstawowy jest komponent inwestycyjny, dwa pozostałe mają charakter uzupełniający. Dofinansowanie komponentu inwestycyjnego nastąpi z dokapitalizowania spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Jego realizacja wpisuje się w zapowiedzianą przez premiera Mateusza Morawieckiego w exposé budowę i modernizację inwestycji kolejowych. Zadania inwestycyjne będą mogły być sfinansowane w 85 proc. ze środków Programu, a w 15 proc. ze środków pochodzących z samorządów.

Nabór projektów zgłaszanych przez samorządy będzie prowadzić spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Spółka we współpracy z samorządami będzie realizować przedsięwzięcia służące rozwojowi sieci połączeń kolejowych w mniejszych miejscowościach.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/gov.pl/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie koleje z nową perspektywą: miliardy złotych na nowe trasy, nowoczesne dworce, wygoda pasażerów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 16:04
O nowym podejściu do komunikacji zbiorowej – w tym kolejowej, gdzie liczy się przede wszystkim wygoda pasażera, a nie tylko zysk, a także rozbudowa tras i unowocześnienie dworców kolejowych, rozmawiano podczas krynickiego Forum Ekonomicznego. To sprawia, że rozwój polskich „dróg żelaznych” wpisuje się we wzrost gospodarczy i służy krajowym firmom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drogowcy i kolejarze będą ze sobą ściśle współpracować, m.in. przy budowie CPK

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:28
Inwestycje drogowe i kolejowe będą znacznie lepiej koordynowane. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w tej sprawie porozumienie z PKP Polskimi Liniami kolejowymi.
rozwiń zwiń