X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Faktury Kijowskiego". Dobiega końca proces byłego lidera KOD

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 13:49
Proces byłego lidera KOD Mateusza Kijowskiego oskarżonego w związku z tzw. "aferą fakturową" zbliża się ku końcowi. Piątkowa rozprawa w wołomińskim sądzie rejonowym była jedną z ostatnich w sprawie.
B. lider KOD Mateusz Kijowski
B. lider KOD Mateusz KijowskiFoto: Jan Bielecki/East News

- Byliśmy dziś przygotowani na wygłoszenie mów końcowych. Może uda się na kolejnym terminie - powiedział obrońca Kijowskiego mec. Jacek Dubois.

Termin kolejnej rozprawy sąd wyznaczył na 3 czerwca. Sędzia Albert Parzyszek zaplanował przesłuchanie ostatniego świadka w tym procesie - mężczyzny, który sporządzał protokoły ze spotkań zarządu Komitetu Obrony Demokracji. Sędzia zastrzegł przy tym, że istnieje możliwość, iż podczas najbliższej rozprawy zamknięty zostanie przewód sądowy w tym procesie.

Czytaj więcej
debata 1200.jpg
Protest KOD podczas państwowych uroczystości. Komentarz polityków

Sprawa faktur

Chodzi o proces byłego szefa Komitetu Obrony Demokracji Mateusza Kijowskiego oskarżonego o poświadczenie nieprawdy w fakturach i przywłaszczenie 121 tys. zł ze zbiórek KOD, który toczy się przed Sądem Rejonowym w Pruszkowie od czerwca 2018 r.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Mateusz Kijowski komentuje akt oskarżenia. "Nie wstydzę się swojej twarzy"

W piątek zeznania w tym procesie składał działacz KOD-u, który uczestniczył m.in. w spotkaniu kierownictwa organizacji dotyczącym "faktur Kijowskiego". Jak mówił, po spotkaniu oskarżony zapewnił go, że nie wziął z KOD-u ani złotówki.

- Po tej rozmowie, kiedy nie wiedziałem, jak sprawa wyglądała "papierologicznie", trzymałem stronę Mateusza Kijowskiego. Po czasie dowiedziałem się, że to wszystko było robione przez spółkę, której Mateusz był właścicielem i to zmieniło mój pogląd na sprawę - wskazał świadek.

Kijowski nie przyznaje się do winy

Z kolei Kijowski, konsekwentnie nie przyznając się do winy, zapewnił, że on sam nie brał udziału w podejmowaniu decyzji dot. wypłaty środków KOD. Dodał przy tym, że fakt opłacenia faktury jest wyrazem jej akceptacji i potwierdzeniem zakresu prac, i kwoty, na którą ona opiewa.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Jest akt oskarżenia wobec Mateusza K., byłego lidera KOD. Grozi mu 8 lat więzienia

Proces w tej sprawie rozpoczął się przed pruszkowskim sądem w czerwcu 2018 r. Były lider KOD nie przyznał się wówczas do winy. Na ławie oskarżonych oprócz Kijowskiego zasiada też b. skarbnik Komitetu Obrony Demokracji Piotr Ch. Jak informowała prokuratura, oskarżonym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia dotyczy okresu od marca do listopada 2016 r.

Zarzut poświadczenia nieprawdy

Kijowskiemu i Ch. zarzuca się m.in., że poświadczyli nieprawdę w dokumentach w postaci 9 faktur wystawionych przez MKM Studio sp. z o.o. - firmę należącą do Kijowskiego i jego żony - na rzecz komitetu społecznego KOD (6 faktur) i stowarzyszenia KOD (3 faktury) w zakresie wykonanych usług informatycznych. Faktury, zdaniem prokuratury, wystawiono za usługi informatyczne, które firma Kijowskiego i jego żony miała wykonać dla komitetu społecznego i stowarzyszenia KOD. Zdaniem śledczych, usługi te nie zostały wykonane, a Kijowski oraz Ch. mieli przywłaszczyć sobie z tego tytułu 121 tys. zł.

Według prokuratury, pieniądze te pochodziły m.in. ze zbiórek komitetu społecznego KOD. Obu oskarżonym zarzucono także usiłowanie przywłaszczenia należących do stowarzyszenia KOD 15 tys. zł. Oskarżeni mieli nie osiągnąć zamierzonego celu z uwagi na zablokowanie wypłaty należności za wystawione faktury przez członków zarządu KOD.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Domański: kreowanie takich postaci jak sędzia Juszczyszyn leży w interesie opozycji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 12:15
- Sędzia Paweł Juszczyszyn jest elementem strategii politycznej, której "legendę" wcześniej stanowił sędzia Tuleja. Na razie widać jednak, że sędziemu Juszczyszynowi odpowiada jego obecna rola buntownika - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog z PAN. Gościem audycji był także Krzysztof Karnkowski z "GPC". 
rozwiń zwiń