"Nikt nie był przeciw". Senat poparł specustawę ws. koronawirusa
Senat przyjął bez poprawek specustawę dotyczącą walki z koronawirusem. Regulację w kształcie zaakceptowanym przez posłów poparło 74 senatorów, żaden nie był przeciw, a dziewięciu wstrzymało się od głosu.
2020-03-06, 18:32
Wczesnym popołudniem z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim rozmawiał w tej sprawie szef KPRM Michał Dworczyk, apelując o przyjęcie przez Senat ustawy bez poprawek.
Powiązany Artykuł
Równy dostęp do szczepionki i leków na koronawirusa. Polska przystąpiła do mechanizmu zakupów UE
"Ustawa powinna być przyjęta jak najszybciej"
- Wczorajsze wspólne posiedzenie komisji ustawodawczej i komisji zdrowia skończyło się konkluzją, że przyjmujemy dzisiaj ustawę o tzw. koronawirusie bez poprawek - powiedział szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski.
REKLAMA
Kwiatkowski zaznaczył zarazem, że czwartkowa dyskusja na posiedzeniu połączonych komisji wykazała, iż ustawa "w wielu miejscach ma poważne błędy". Takim błędem jest np. - jak dodał - ograniczenie możliwości zakupu z rezerw maseczek i płynów dezynfekcyjnych tylko przez placówki szpitalne. - A co z lekarzami podstawowego kontaktu? Mogą się zakazić, bo nie będą mieli maseczki czy płynu dezynfekcyjnego? - pytał Kwiatkowski.
Ustawa zakłada także - jak dodał - że np. firmy mogą być zobowiązane do działań planistycznych służących ograniczeniu koronawirusa, ale jednocześnie mają same za to płacić. - To oczywisty błąd. Jeżeli państwo realizuje swój obowiązek dbania o bezpieczeństwo i zdrowie Polaków, to państwo jednocześnie wszystkim podmiotom zaangażowanym musi pokryć koszty związane z realizacją tego obowiązku - mówił.
TVP Info
REKLAMA
"Rząd za nowelizacją ustawy"
Dlatego, jak podkreślił Krzysztof Kwiatkowski, już w przyszłym tygodniu Senat wyjdzie z inicjatywą nowelizacji ustawy, "żeby błędy w tym projekcie naprawić". - Padła też ważna deklaracja przedstawicieli rządu, że są za nowelizacją, widzą popełnione błędy i że rząd będzie współpracował z Senatem przy tej noweli - powiedział.
Powiązany Artykuł
Prezydent: sytuacja ws. koronawirusa jest absolutnie pod kontrolą
Wstępna propozycja noweli, jak powiedział Kwiatkowski, zakłada np. skreślenie art. 4, gdzie jest mowa o ponoszeniu przez przedsiębiorców kosztów planistycznych. Przewiduje także odszkodowania dla przedsiębiorców za kwarantannę i odszkodowania za niezrealizowane projekty budowlane, jeśli są opóźnione z powodu walki z koronawirusem.
REKLAMA
Ustawa przewiduje również m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków. Wydawanie poleceń przez wojewodę organom administracji. Wyłączenia przepisów prawa budowlanego czy ustawy o zamówieniach publicznych. Na jej mocy żołnierze służby czynnej będą mogli wykonywać dodatkowe zadania. Uproszczone ma zostać przekazywanie asortymentu przez Agencję Rezerw Materiałowych.
jp
REKLAMA