more_horiz
Wiadomości

"Narzędzie do szybkiego ratowania życia i zdrowia". Łukasz Szumowski o Funduszu Medycznym

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 12:30
- Fundusz Medyczny będzie przeznaczony na trzy filary: leczenie onkologiczne i chorób rzadkich, inwestycje i profilaktykę - powiedział w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił on również, że projekt ustawy do tej inicjatywy powstanie w najbliższych tygodniach. W resorcie zdrowia już tworzone są zespoły.
Audio
  • Łukasz Szumowski: Fundusz Medyczny będzie dopełnieniem Narodowej Strategii Onkologicznej (IAR)
Minister zdrowia Łukasz Szumowski
Minister zdrowia Łukasz SzumowskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Na briefingu prasowym prezydent poinformował, że roczna kwota przeznaczona na mający powstać Fundusz Medyczny wyniesie 2 mld 750 mln zł.

Jak wyjaśnił Łukasz Szumowski, na profilaktykę ma być przeznaczone około 10 proc. tej kwoty. - Czas to życie. Im szybciej zdiagnozujemy chorobę, szczególnie w obszarze onkologicznym, tym szybciej mamy szansę wdrożyć skuteczną terapię - wskazał.

Odnosząc się do części inwestycyjnej, minister powiedział, że potrzebujemy inwestycji nie tylko w dużych, centralnych szpitalach, ale też ujednolicenia dobrego standardu działań, co ma miejsce w Krajowej Sieci Onkologicznej, gdzie dwukrotnie częściej wykonywane są badania histopatologiczne pełne.

Czytaj więcej
prez-1200-pap.jpg
Prezydent: dzięki Funduszowi Medycznemu wzrost środków na ochronę zdrowia będzie ogromny

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent: przeznaczymy niemal 3 mld zł rocznie na wzmocnienie ochrony zdrowia w Polsce

- O dwa razy wzrosła ilość pełnych badań histopatologicznych. To jest czasami decyzja żyć, albo nie żyć. (..) To są naprawdę ludzkie dramaty. Jeżeli będziemy mieć więcej tych badań pełnych, tym więcej pacjentów ma szansę na zdrowie - podkreślił. Jak dodał, "chcielibyśmy też inwestować w sprzęt i infrastrukturę w szpitalach okalających".

- Chorób rzadkich, które dotykają dzieci jest bardzo, bardzo dużo. Sześć procent pacjentów cierpi na choroby rzadkie. Potrzebujemy funduszu, który byłby niejako obok normalnej ścieżki refundacyjnej. To jest zresztą postulat środowisk pacjentów od wielu lat - powiedział natomiast o trzecim filarze funduszu szef resortu zdrowia.

"Finansowanie z budżetu państwa"

- Będziemy jak najszybciej przedkładali Radzie Ministrów i potem - mam nadzieję parlamentowi konkretne akty prawne związane z tym Funduszem Medycznym - powiedział Łukasz Szumowski odpowiadając na pytania podczas niedzielnej konferencji prasowej wspólnej z prezydentem Andrzejem Dudą.

W jego ocenie z takiego dodatkowego funduszu korzyści odniosą pacjenci, którzy będą mieli szansę na terapię, na profilaktykę, i na to, żeby byli diagnozowani i leczeni bardzo dobrym sprzętem.

- Z tego, co mówił publicznie i pan prezydent, i pan premier, głównym źródłem tego funduszu będzie budżet państwa - powiedział minister. - To już kwestia wykonania wszystkich działań legislacyjnych (...) jak przesunąć pieniądze w budżecie tak, żeby było na ten fundusz 2 mld 750 mln zł - dodał.

"To bardzo dobry ruch"

Minister podkreślił, że to dodatek do istniejącego systemu, w którym jest już 107 mld zł. - To nie jest tak, że ten fundusz zamieni system obecnie istniejący. To nie jest tak, że my w obecnie istniejącym systemie nie będziemy w związku z tym zwiększać źródeł finansowania na onkologię, czy inne choroby - zaznaczył Łukasz Szumowski.

- Są takie pewne celowane obszary - jak choćby leki jeszcze nierefundowane. Czas przejścia przez proces refundacyjny, to są miesiące i pacjenci nie zawsze mają czas, żeby na to czekać. Takie narzędzie, które pozwoli nam szybko i sprawnie reagować jest niezwykle ważne - podkreślił.

Dodał, że do tej pory nikt nie był na tyle odważny, żeby powiedzieć: "OK wydzielamy w budżecie ogromną pulę pieniędzy po to, żeby eksperci w celowany sposób pomagali pacjentom".

Czytaj więcej
aduda 1200.jpg
Andrzej Duda: państwo przeznaczy na zdrowie Polaków niemal 107 mld zł rocznie

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nie tylko 11 mld zł na onkologię. Z inicjatywy prezydenta powstanie Fundusz Medyczny

- Myślę, że to bardzo dobry ruch - takiego narzędzia brakowało, a teraz, dzięki inicjatywie pana prezydenta i zgodzie pana premiera, mamy szansę - my, jako eksperci - mówię jako lekarz, nie minister zdrowia - mamy szansę po prostu zdobyć takie narzędzie do szybkiego ratowania życia i zdrowia - stwierdził Szumowski.

"Dyskutujemy o tym od bardzo dawna"

Odnosząc się do pytania dlaczego akurat teraz zapadła decyzja o tym, żeby taki fundusz powstał, Łukasz Szumowski podkreślał, że leczenie onkologiczne jest tematem, którym partia rządząca zajmuje się już od dłuższego czasu. 

- To nie jest działanie ad hoc - zapewniał też szef MZ, odpowiadając na pytania dziennikarzy. Podkreślił on, że m.in. prezydent podejmował dotychczas szereg działań w zakresie ochrony zdrowia, w tym dotyczących onkologii.

- Mamy najpierw tzw. ustawę "antysolaryjną" (...), potem przez długie miesiące przygotowywaliśmy wspólnie Narodową Strategię Onkologiczną, na którą przeznaczyliśmy 5,1 mld zł, i teraz przyszedł czas na coś, o czym dyskutujemy już od bardzo, bardzo dawna - powiedział.

jp

Zobacz także

Zobacz także