Piotr Gliński: zamieniamy podawanie ręki na podawanie łokcia
Wicepremier Piotr Gliński na konferencji prasowej dotyczącej epidemii koronawirusa zaapelował, aby Polacy witali się poprzez podawanie sobie ręki. Zademonstrował wraz z ministrem edukacji Dariuszem Piątkowskim, jak powinniśmy się teraz witać, żeby robić to bezpiecznie.
2020-03-11, 11:30
- - Zamieniamy podawanie ręki na podawanie łokcia - powiedział Piotr Gliński
- Apel ma związek z epidemią koronawirusa
- Wicepremier poinformował także, że od piątku zamknięte będą instytucje kulturalne
Powiązany Artykuł
Kina i teatry zamknięte. Sprawdź, które instytucje kulturalne będą nieczynne
Według wicepremiera, obecna sytuacja jest "bardzo poważna, ale nie jest tragiczna". - Chciałbym odnieść się do pojęcia dezintegracji pozytywnej. Każdy kryzys może przynosić także i optymizm i dobre strony stąd te nasze apele do wspólnotowości Polaków i do odpowiedzialności - powiedział Piotr Gliński.
Szef MKiDN zaapelował też do wszystkich organizacji pozarządowych i obywateli, którzy od lat działają społecznie, żeby "oni także szczególnie myśleli o tej odpowiedzialności".
[ZOBACZ TAKŻE] >>> Szef MEN: decyzja o zawieszeniu zajęć nie wpływa na terminarz roku szkolnego
- Chciałem jedną kwestię dotyczącą antropologii powiedzieć. A mianowicie, tak jak mówił pan premier, nasze zachowania codzienne muszą się zmienić, np. podawanie ręki: piękny gest w wielu kulturach, także w polskiej bardzo istotny i ważny. Zamieniamy podawanie ręki na podawanie łokcia - powiedział.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"To czas kwarantanny naszego społeczeństwa". Minister zdrowia o zamknięciu placówek
Zamknięte kina, teatry i muzea
Wicepremier poinformował, że szkoły artystyczne, tak jak pozostałe placówki oświatowe będą zamknięte od 12 do 25 marca, a wojewodom będziemy rekomendowali, by działalność instytucji kultury została zawieszona w tym samym terminie.
- Od jutra wszystkie te instytucje zaprzestaną działalności w obszarze, który dotyczy gromadzenia się dużych ilości osób - powiedział Gliński na środowej konferencji prasowej. - Oczywiście, jakaś praca naukowa w muzeach może być kontynuowana, bo to nie stwarza zagrożeń związanych z podstawową sytuacją w tej chwili, z jaką się mierzymy - dodał.
kstar
REKLAMA
REKLAMA