X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tysiąc testów tygodniowo. Uniwersytet z Poznania będzie badać próbki koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 12:55
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu zacznie badanie próbek osób podejrzanych o zarażenie koronawirusem. Uczelnia jest w stanie przeprowadzić 1 tys. testów tygodniowo - poinformował rektor.
Próbki będzie analizować kadra, która do tej pory naukowo zajmowała się badaniami nad wirusamizdj. ilustracyjne
Próbki będzie analizować kadra, która do tej pory naukowo zajmowała się badaniami nad wirusami/zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/KIKO HUESCA
1200_koronawirus_laboratorium_PAP.jpg
Sukces polskich naukowców. Wyizolowali i scharakteryzowali wirusa z próbki od pacjenta "zero"

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski przekazał, że stosowne porozumienie m.in. z wielkopolską Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną ws. sfinansowania badań podpisano w czwartek. - Od tygodnia przygotowujemy się do tego. Dziś mamy dostać pierwsze zestawy testów i uruchomimy laboratorium - powiedział.

- Na bazie Uczelnianego Centrum Aparaturowego zgromadziliśmy aparaturę o potencjalnych możliwościach przebadania w ciągu tygodnia 1 tys. próbek. Jest to liczba przekraczająca wszystkie dotychczasowe możliwości Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu i uruchomionego w szpitalu zakaźnym punktu - zaznaczył.

1200_Szumowski_PAP.jpg
Minister zdrowia: Arechin może pomóc w walce z koronawirusem. Tysiące opakowań trafi do szpitali

Uniwersytet ma otrzymać pierwsze 50 zestawów do oznaczeń próbek. Na razie uczelnia ma być zabezpieczona do przeprowadzenia 300 badań do poniedziałku. - W porozumieniu z wojewódzkim sanepidem zamówiliśmy zestawy do oznaczeń. Mamy porozumienie z wojewodą wielkopolskim - finansowanie badań ma być prowadzone z poziomu rządu - wyjaśnił.

Miesięczny koszt funkcjonowania laboratorium: 1,6 mln zł

Dodał, że według kalkulacji uczelni koszt jednego badania wynosi 400 zł. - Wiem, że wojewoda ma zabezpieczone 300 tys. zł na pierwsze próbki. Gdybyśmy mieli pracować pełną parą, to koszt miesięczny funkcjonowania laboratorium wyniesie aż 1,6 mln zł. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać od strony praktycznej. Na razie mamy podpisaną wiążącą umowę z wielkopolską Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną - powiedział rektor.

Próbki będzie analizować kadra, która do tej pory naukowo zajmowała się badaniami nad wirusami. - To 20-30 osób, ze względu na to, że w razie potrzeby jesteśmy w stanie uruchomić trzy zmiany - zaznaczył. Dodał, że cały proces analizy pobranych wymazów będzie odbywał się w uczelnianym laboratorium. Badania będą prowadzone na zlecenie wielkopolskiego sanepidu.

"Wtedy wpadliśmy na pomysł..."

Rektor wyjaśnił, że pomysł na prowadzenie analiz próbek osób podejrzanych o zarażenie koronawirusem pojawił się spontanicznie.

laboratorium badania 1200.jpg
Walka z koronawirusem. Prof. Marcin Drąg: enzym jest bardzo dobrym celem w poszukiwaniu leków

- Spotkaliśmy się z wojewodą, podpisaliśmy umowę dotyczącą pomocy naszych studentów jako wolontariuszy przy ograniczeniu rozprzestrzeniania epidemii koronawirusa. Wojewoda wspomniał, że tym wąskim gardłem będą oznaczenia próbek osób podejrzanych o zakażenie. Wtedy wpadliśmy na pomysł, że mamy sprzęt, którego możliwości dziesięciokrotnie przekraczają możliwości sanepidu i od tego dnia przygotowywaliśmy się do uruchomienia laboratorium - wyjaśnił rektor.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Apelujemy o rozsądek". Eksperci o "łańcuszkach" z informacjami o koronawirusie i ibuprofenie

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 17:26
Informacji o zabójczym wpływie ibuprofenu w zetknięciu z koronawirusem nie są potwierdzone - podkreślają eksperci. - Liczba przypadków zakażeń wywołanych przez koronawirusa stale rośnie, co niepokoi społeczeństwo – mówi Portalowi PolskieRadio24.pl dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, apelując o spokój. Do nieulegania panice wzywa także wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skuteczny lek na COVID-19. Donald Trump zapowiedział przyspieszenie testów

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 21:40
Donald Trump zapowiedział przyspieszenie testów leków dla osób dotkniętych koronawirusem. Według prezydenta USA niektóre specyfiki dają bardzo obiecujące rezultaty. W Stanach Zjednoczonych liczba zdiagnozowanych infekcji przekroczyła 10 tysięcy.
rozwiń zwiń