Prezydent: ogromna szansa, że rozwiązania dot. "tarczy antykryzysowej" zostaną przyjęte w zgodzie
- Nikt nie ma wątpliwości, że kryzys, który został wywołany przez koronawirusa, będzie głęboki i dotknie także Polskę - podkreślił Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent ocenił, że istnieje ogromna szansa, iż rozwiązania dot. tzw. tarczy antykryzysowej zostaną przyjęte przez parlament w zgodzie.
2020-03-23, 14:52
Zorganizowane w formie wideokonferencji posiedzenie Rady trwało prawie trzy godziny.
Powiązany Artykuł
Rolnicy czasowo zwolnieni ze składki do KRUS. Zgoda rządu na inicjatywę prezydenta
Prezydent powiedział, że celem poniedziałkowego posiedzenie RBN było omówienie i przedyskutowanie strategii działania w walce z koronawirusem. Akcentował jednocześnie konieczność podjęcia działań gospodarczych, które mają ochronić miejsca pracy oraz interesy polskich przedsiębiorców. - Działań, które w wielu przypadkach, mam nadzieję, zapewnią możliwość dalszego bytu i stopniowego powrotu naszej gospodarki do stanu gospodarki dobrze funkcjonującej - zaznaczył.
Opozycja włączona do prac nad przepisami
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "pan premier Mateusz Morawiecki zobowiązał się do tego, że opozycja będzie mogła brać udział w pracach nad ostateczną wersją tych przepisów". Dodał, że to dla niego bardzo ważne, bo - jak mówił - to "daje szansę na narodowy konsensus na naszej scenie politycznej co do tych bardzo potrzebnych rozwiązań, a one są rzeczywiście potrzebne rodzinom, są potrzebne polskiej gospodarce".
REKLAMA
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Sasin: spółki Skarbu Państwa przekazały ponad 70 mln zł na walkę z koronawirusem
Jak zaznaczył, "to jest trudny czas i my musimy tutaj wyciągnąć rękę". - Cieszę się, że te rozwiązania idą daleko. Cieszę się, że w wielu przypadkach po prostu likwiduje się kryteria i po prostu pomoc będzie kierowana i będą mogli skorzystać z niej wszyscy ci, którzy po prostu potrzebują. My nie robimy tego branżowo, nie dzielimy na rodzaje działalności w sensie różnych branż, tylko robimy to jednolicie, żeby miało to charakter powszechny, bo jest bardzo trudno powiedzieć, kto w szczegółach ucierpi na skutek tej sytuacji, z którą mamy obecnie do czynienia - podkreślał.
Powiązany Artykuł
"Tarcza antykryzysowa". Zobacz, na jaką pomoc mogą liczyć pracownicy i firmy
Jak mówił prezydent, "praca nad tymi rozwiązaniami toczy się nadal. Będą uwzględniane oczywiście zasadne uwagi zgłaszane przez przedstawicieli opozycji".
- Przede wszystkim, co dla mnie najważniejsze, jest ogromna szansa, że właśnie w zgodzie zostanie wypracowana ostateczna wersja tych przepisów, które będzie mógł pod koniec tego tygodnia przyjąć Sejm, a potem - także mam nadzieję, że jak najszybciej - także i Senat. To jest bardzo ważne, dlatego, że te przepisy są potrzebne do tego, żeby dzisiaj ratować polską gospodarkę - stwierdził prezydent.
Rolnicy będą uwzględnieni w "tarczy antykryzysowej"
Andrzej Duda powiedział także, że liczy na to, że według ostatecznej wersji przepisów rolnicy zostaną potraktowani w ten sam sposób, co przedsiębiorcy.
REKLAMA
- To jest bardzo ważne, bo tu też utrzymują się rodziny, tutaj też są pracownicy. I te zasady, które są przygotowywane dla różnych przedsiębiorców i tych samozatrudnionych, czyli tych najmniejszych, mikroprzedsiębiorców zatrudniających do dziewięciu osób, małych, średnich przedsiębiorców, a także tych wielkich - bo dla każdej kategorii znajdują się w tych propozycjach rozwiązania, żeby one mogły być stosowane także dla rolników - podkreślił prezydent.
Dodał, że przygotowywane przez rząd rozwiązania są potrzebne rodzinom i polskiej gospodarce. Według prezydenta są potrzebne zwolnienia z ZUS-u, a także "odpowiednie, podobne zwolnienia z KRUS-u dla rolników".
Jak mówił Andrzej Duda, rolnicy nie mogą zostać pozostawieni poza rozwiązanymi ustawowymi, które przygotowuje rząd, bo "niestety jest niebezpieczeństwo, że wielu polskich rolników, wiele gospodarstw rolnych będzie tym kryzysem dotkniętych".
- Wierzę w to głęboko, że ten mój postulat zostanie uwzględniony, przepisy są cały czas tworzone. Uspokajam, to nie jest tak, że rolnicy są pozostawieni sami sobie, bo takie głosy też się pojawiały. Pamiętam o tym, pamięta minister rolnictwa, te zapisy będą w ustawie, jestem o tym przekonany, w każdym razie nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej - powiedział prezydent.
Szybka ścieżka legislacyjna
Według nieoficjalnych informacji w piątek planowane jest posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie mają zająć się rządowym projektem pakietu antykryzysowego - nazywanego "tarczą antykryzysową" - który powstał jako reakcja na kryzys wywołany epidemią koronawirusa.
Powiązany Artykuł
Jacek Sasin: liczymy na sprawny proces legislacyjny ws. "tarczy antykryzysowej"
W piątkowym orędziu prezydent Duda poinformował, że na poniedziałkowym posiedzeniu RBN razem z przedstawicielami rządu, władz Sejmu i Senatu oraz liderami ugrupowań parlamentarnych chciałby omówić propozycje z tego projektu. "Omówimy razem szczegóły tego ważnego projektu - wokół którego musi się zawiązać porozumienie wszystkich sił politycznych" - oświadczył.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prawie 70 proc. Polaków pozytywnie ocenia "tarczę antykryzysową"
REKLAMA
Przed posiedzeniem RBN wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha podkreślał, że priorytetem rozwiązań z tzw. tarczy antykryzysowej jest ochrona miejsc pracy oraz wsparcie przedsiębiorców, także tych na samozatrudnieniu.
Tzw. tarcza antykryzysowa opiera się na pięciu filarach. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej. Konkretne rozwiązania z "tarczy antykryzysowej" zaprezentował premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami swojego rządu w środę. Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirus.
paw/
REKLAMA
REKLAMA