Dziś ostatnie pożegnanie ks. Piotra Pawlukiewicza

W kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie (o 11.00) z udziałem najbliższych odprawiona zostanie msza św. pogrzebowa księdza Piotra Pawlukiewicza, kapłana archidiecezji warszawskiej, znanego duszpasterza akademickiego i rekolekcjonisty.

2020-03-25, 06:52

Dziś ostatnie pożegnanie ks. Piotra Pawlukiewicza

Posłuchaj

Ostatnie pożegnanie ks. Piotra Pawlukiewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Józefem Górzyńskim, metropolitą warmińskim, homilię wygłosi ksiądz Bogusław Kowalski, przyjaciel księdza Pawlukiewicza. Jak wspomina, był to kapłan o wielkich talentach.

- On miał charyzmat łączenia ewangelii z życiem. Miał taki dar trafiania w samo sedno, jak rzadko kto. Jego zmysł ewangeliczny, duszpasterski, pomysły, dar nieprzeciętny, jaki wielu ludzi ma w innych dziedzinach, no to Piotrek miał taki dar od Boga, właśnie z pozycji duszpaastersko-kaznodziejskiej - mówił Bogusław Kowalski.

Powiązany Artykuł

śmierć 1200 shutterstock.jpg
"Jego homilie przyciągały do kościołów tłumy". Zmarł ks. Piotr Pawlukiewicz

Ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Berier wspomina księdza Piotra Pawlukiewicza jako niezwykłego kapłana.  On umiał w sposób zrozumiały, przystępny, pewny, przekonujący i porywający tłumaczyć bardzo skomplikowane sprawy boże. Człowiek, który miał niezwykły charyzmat, niezwykłe umiejętności, który był bardzo blisko ludzi. I bardzo ludzi kochał. Zdawał sobie sprawę z tego, że pan Bóg go obdarzył. Pracowaliśmy dwa lata, ale był bardzo skromny - wspominał ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Berier.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: niezwykle ceniłem ks. Pawlukiewicza, jego homilie trafiały prosto w serce

REKLAMA

Proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie ksiądz Bogdan Bartołd wspomina lata wspólnej pracy w kościele akademickim św. Anny w Warszawie. Jak mówi, niedzielne msze święte o 15:00 odprawiane przez księdza Pawlukiewicza gromadziły tłumy.

"Pełne ręce roboty"

- Czasami sobie żartowaliśmy, że po jego homiliach, po jego kazaniach, po jego mszach świętych mieliśmy pełne ręce roboty. Przychodzili do nas tak zwani jubilaci, czyli osoby, które postanowiły przyjść do sakramentu pokuty, a które nawet kilkadziesiąt lat nie były u spowiedzi. Nieraz pytaliśmy, co się stało? I bardzo często słyszałem w konfesjonale odpowiedź, ze u mnie pracuje ksiądz Piotr Pawlukiewicz. Przypadkowo znalazłem się na jego mszy świętej, a dzisiaj proszę o spowiedź, bo to jego słowo do mnie dotarło - mówił ksiądz Bogdan Bartołd.

Transmisję mszy świętej pogrzebowej przeprowadzi Archidiecezja Warszawska, udostępni ją portal Polskieradio24.pl.

Ks. Piotr Pawlukiewicz zostanie pochowany na Cmentarzu Powązkowskim, w grobowcu kapłanów Archidiecezji Warszawskiej. Metropolita warszawski zaprosił wszystkich chcących pożegnać ks. Pawlukiewicza na mszę świętą do kościoła akademickiego św. Anny w pierwszą niedzielę po ustaniu epidemii, na 15.00.

REKLAMA

>>>[POSŁUCHAJ] ARCHIWALNA HOMILIA KS. PIOTRA PAWLUKIEWICZA

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz urodził się 10 kwietnia 1960 w Warszawie. 2 czerwca 1985 przyjął święcenia kapłańskie. Po ukończeniu w roku 1985 Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie pracował przez dwa lata jako wikariusz w parafii pod wezwaniem świętego Wincentego a Paulo w Otwocku. Studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, homiletykę w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był redaktorem archidiecezjalnego radia "Józef" w Warszawie. Prowadził między innymi audycję "Katechizm poręczny", w której odpowiadał na pytania słuchaczy o praktyczne aspekty wiary. Słuchacze Polskiego Radia wielokrotnie mogli słuchać homilii księdza Piotra Pawlukiewicza podczas niedzielnych mszy świętych transmitowanych z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Rekolekcje głosił w wielu miastach Polski, a także dla środowisk polonijnych, między innymi w Sztokholmie, Londynie, Dortmundzie, Zurychu, Bernie, Rzymie i Budapeszcie.

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz był kapelanem kaplicy w Sejmie RP, wykładowcą homiletyki i duszpasterstwa rodzin w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W ostatnich latach kapłan zmagał się z chorobą Parkinsona, zmarł w wieku 59 lat.

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej