Kto i którędy może wjechać do Polski? Straż Graniczna o kontroli i ruchu na przejściach

2020-03-27, 10:51

Kto i którędy może wjechać do Polski? Straż Graniczna o kontroli i ruchu na przejściach
Osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską na otwartym, pieszym przejściu granicznym w Dorohusku. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej w czwartek skontrolowano 32,6 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 27,3 tys. na granicy wewnętrznej - z krajami UE - poinformowała w piątek Straż Graniczna.

Ograniczenia w ruchu granicznym obowiązują od 15 marca. Początkowo wprowadzone zostały na dziesięć dni. Zgodnie z zapowiedzią szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego obecnie mają potrwać do 13 kwietnia.

Powiązany Artykuł

koronawirus 1200.jpg
Szef KPRM: nie ma żadnych nowych unijnych środków na walkę z koronawirusem

Granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. W Polsce mogą lądować tylko loty czarterowe.

Powyższe wytyczne to wynik rozporządzeń MSWiA opublikowanych 14 marca w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nimi wprowadzono tymczasowy zakaz wykonywania lądowania w polskich portach lotniczych międzynarodowych lotów pasażerskich z wyjątkiem lotów przewożących obywateli polskich na terytorium Polski samolotami wyczarterowanymi na zlecenie premiera.

Zawieszony do odwołania został także ruch na niektórych przejściach granicznych z Rosją, Ukrainą, Białorusią, a na niektórych z nich ograniczony.

Również do odwołania ograniczony został ruch na niektórych przejściach granicznych z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją, gdzie czasowo została przywrócona kontrola graniczna.

Kto może wjechać do Polski?

Do Polski mogą wjechać obywatele RP, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli Polski lub pozostają pod stałą opieką obywateli Polski, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego, cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski, cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

Polscy obywatele, którzy wracają do kraju, są rejestrowani, badani i kierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową, kwarantanny nie muszą odbywać m.in. kierowcy transportu kołowego.

Od północy w piątek osoby, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju przekraczają granicę, po znalezieniu się w Polsce są obejmowane czternastodniową kwarantanną.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej