X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Podpis pod ustawą antykryzysową przed 1 kwietnia? Rozmowa prezydenta z marszałkiem Senatu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 15:00
Prezydent Andrzej Duda zaapelował do marszałka Senatu o jak najszybsze procedowanie w Senacie tak zwanej tarczy antykryzysowej. "Odbyłem dobrą rozmowę z Panem Marszałkiem Tomaszem Grodzkim" - napisał prezydent na Twitterze.
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: Twitter/KPRP, Jakub Szymczuk

"Obaj zgodziliśmy się, że ustawa powinna trafić do mojego podpisu przed 1 kwietnia. To ważne. Liczy się każdy dzień" - dodał Andrzej Duda.


grodzki.jpg
Senat przyspiesza ws. "tarczy antykryzysowej". Grodzki: posiedzenie w poniedziałek

"Liczy się każda godzina"

Marszałek Tomasz Grodzki zapewnił wcześniej, że senatorowie są zdeterminowani do pracy nad projektem pakietu antykryzysowego, który pomoże wszystkim Polakom.

- Wszyscy czekają na dobre rozwiązania dla Polaków, dlatego podjąłem decyzję, że przyspieszymy pracę w Senacie maksymalnie jak to jest możliwe - powiedział marszałek Senatu. Dlatego Senat zbierze się w poniedziałek, a nie - jak planowano wcześniej - we wtorek.

Tomasz Grodzki zastrzegł, że posiedzenia komisji odbędą się w poniedziałek rano, a po południu odbędzie się posiedzenie plenarne Senatu, jeśli dokumenty dotyczące przyjętej przez Sejm tarczy antykryzysowej dotrą do Senatu jeszcze dziś.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Walka z pandemią koronawirusa. Sejm przyjął specustawę dotyczącą "tarczy antykryzysowej"

W sobotę rano, po zakończeniu sejmowych głosowań nad specustawą dziś rano premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Senat powinien zająć się nią jak najszybciej, najlepiej jeszcze dziś. - Nie tylko każdy dzień się liczy, każda godzina się liczy - mówił szef rządu, argumentując, że od uchwalenia tzw. tarczy antykryzysowej zależy to, ile przedsiębiorstw i miejsc pracy przetrwa.

Nowe przepisy zwalniają mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące. Specustawa ułatwia też dostęp do tanich kredytów dla firm i odkładanie płatności podatków.

Za nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw głosowało 343 posłów, 73 przeciw a 19 posłów wstrzymało się od głosu. Posiedzenie i głosowania przeprowadzono częściowo zdalnie.

koronawirus 1200 pap (3).jpg
"Jesteśmy przed szczytem zachorowań". Wiceminister zdrowia o koronawirusie

Co gwarantuje tzw. tarcza antykryzysowa?

Łącznie na przyjętą przez Sejm tzw. tarczę antykryzysową składają się trzy ustawy.

Tarcza antykryzysowa to pięć filarów:

  • wsparcie służby zdrowia
  • bezpieczeństwo systemu finansowego
  • wsparcie dla przedsiębiorców
  • wsparcie inwestycji publicznych
  • utrzymanie miejsc pracy.

Tarcza antykryzysowa zakłada między innymi zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS przez 3 miesiące. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Pomoc w warunkach epidemii". Prezydent wziął udział w posiedzeniu rady ds. przedsiębiorczości

Specustawa wprowadza też tzw. świadczenie postojowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych. Oznacza to, że ZUS będzie wypłacał świadczenia w związku z przestojem spowodowanym epidemią koronawirusa. Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

W przypadku zleceniobiorców, których przychód z umów cywilnoprawnych nie przekracza 1300 zł miesięcznie (50 proc.minimalnego wynagrodzenia), świadczenie postojowe wynosi sumę wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych. Z kolei samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

firma1200.jpg
Pomoc w trudnych czasach. Zobacz, co składa się na "tarczę antykryzysową"

Cudzoziemcy, branża turystyczna i kulturalna, wybory

W ramach tarczy antykryzysowej przewidywane jest także między innymi przedłużenie pozwolenia na pobytów cudzoziemców pracujących w Polsce. W sposób automatyczny przedłużeniu ulegają ich wizy i pozwolenia na pobyt, pozwolenia na pracę do czasu trwania stanu epidemii oraz 60 dni po jego zakończeniu.

Rząd zaproponował też odroczenie bądź zniesienie części nałożonych na przedsiębiorców obowiązków, które miały wejść w życie w tym roku. Specustawa wprowadza też rozwiązania dla firm transportowych, branży turystycznej czy sektora kultury.

W trakcie trzeciego czytania Sejm przyjął poprawki, które zmieniają Kodeks wyborczy w zakresie przepisów dotyczących głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z ustawą, rozszerzona zostaje grupa wyborców, którzy będą mogli głosować w ten sposób - o osoby przebywające na obowiązkowej kwarantannie oraz powyżej 60. roku życia.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Emilewicz: mam nadzieję, że Grodzki przyspieszy zwołanie posiedzenia Senatu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 21:11
Zdaniem minister rozwoju marszałek Senatu, "jako lekarz powinien wiedzieć, że w przypadku nagłych chorób nie można czekać, trzeba działać natychmiast". Wyraziła nadzieję, że Tomasz Grodzki "przyspieszy zwołanie posiedzenia Senatu na poniedziałek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

We wtorek posiedzenie Senatu. Pęk: upór Grodzkiego jest absurdalny. Tracimy czas

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 10:38
- W tak wyjątkowej sytuacji Senat powinien się zebrać błyskawicznie, tymczasem marszałek Tomasz Grodzki chce by Izba zebrała się dopiero we wtorek; dodatkowo składanie poprawek w Senacie oddali w czasie wejście w życie Tarczy Antykryzysowej - powiedział senator PiS Marek Pęk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Senat zajmie się pakietem antykryzysowym najszybciej, jak to możliwe". Grodzki odpowiada na apel premiera

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 11:15
- Senatorowie muszą jednak mieć możliwość zapoznać się z tym, nad czym będą głosować. Senat nie jest maszynką do głosowania - przekazał marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zdaniem senatora Marka Pęka decyzja o wtorkowym zebraniu Senatu jest niezrozumiała. - To strata czasu - mówił.
rozwiń zwiń