X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego. Kompozytor spocznie w Panteonie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 15:54
- Wybitny dyrygent i kompozytor Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie - powiedział przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy prof. Franciszek Ziejka.
Audio
  • Wspomnienie Krzysztofa Pendereckiego - relacja Agaty Woźniak (IAR)
Krzysztof Penderecki
Krzysztof PendereckiFoto: PAP/EPA/DIEGO AZUBEL
penderecki-1200pap.jpg
Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat

Uroczysta ceremonia pogrzebowa i złożenie prochów w sarkofagu, który zostanie zbudowany w Panteonie Narodowym, nastąpi po ustąpieniu przeszkód związanych z pandemią koronawirusa - powiedział prof. Ziejka.

Wcześniej odprawiona zostanie msza św. żałobna w intencji zmarłego z udziałem najbliższych.

Panteon Narodowy w Krakowie otwarto uroczyście 12 września 2012 r. w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi. Znajduje się on w kryptach kościoła świętych Piotra i Pawła. Jest miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki rozsławiających Polskę w świecie.

pend-1200-pap.jpg
"Głos ludzki jest najważniejszym instrumentem". Jeden z ostatnich wywiadów Krzysztofa Pendereckiego

>>>[ZOBACZ] Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu. Serwis specjalny

Spoczywa w nim pisarz i dramaturg Sławomir Mrożek. Złożono tam także szczątki prof. Karola Olszewskiego i urnę z ziemią z grobu prof. Zygmunta Wróblewskiego - polskich naukowców, którzy jako pierwsi w świecie skroplili tlen.

W ubiegłym roku w Panteonie Narodowym stworzono symboliczny grób kryptologa Jerzego Różyckiego i upamiętniono - poprzez złożenie urn z ziemią z miejsc spoczynku - dwóch polskich uczonych Mariana Rejewskiego i Henryka Zygalskiego, którzy dokonali wspólnie przełomowych odkryć dotyczących niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i złamali pierwsze jej szyfry.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: jestem jednak artystą światła

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 09:00
Dziś w nocy, w wieku 86 lat, zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich, Krzysztof Penderecki. W tym smutnym dniu przypominamy audycję Trójki, w której gościł artysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Krzysztof Penderecki. "Kompozytor - zjawisko, zupełnie unikalny w całym świecie muzycznym"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 07:50
- Był autorem wielkich dzieł operowych, które wpisywały się w bardzo ważne obchody światowych wydarzeń. Tak było na przykład z 200. rocznicą niepodległości Stanów Zjednoczonych - mówił w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Aleksander Laskowski, dziennikarz muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jego otwartość była nadzwyczajna". Adam Rozlach o Krzysztofie Pendereckim

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 12:56
- Bardzo charakterystyczne jest to, że odnosił się zarówno do muzyki chorału gregoriańskiego jak i do muzyki jazzowej. Jego otwartość była nadzwyczajna i niemająca precedensu. Nie było drugiego takiego kompozytora w naszym otoczeniu - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Rozlach, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nadawał polskiej kulturze uniwersalny wymiar". Piotr Gliński o Krzysztofie Pendereckim

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 11:10
"Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę. Po długiej chorobie odszedł Maestro Krzysztof Penderecki - najwybitniejszy polski kompozytor współczesny, którego muzyki słuchano od Japonii po Stany Zjednoczone"- napisał na Twitterze minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był otwarty, nie tworzył dystansu". Waldemar Zawodziński o Krzysztofie Pendereckim

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 11:55
- Krzysztof Penderecki nigdy nie dawał gotowych recept, jak się powinno wystawić jego utwór. Raczej inspirował i dodawał skrzydeł - powiedział reżyser i scenograf, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, Waldemar Zawodziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: Krzysztof Penderecki wyznaczył całą epokę w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 11:56
"Krzysztof Penderecki swoją twórczością wyznaczył całą epokę w kulturze polskiej i światowej" - napisał prezydent Andrzej Duda we wpisie poświęconym zmarłemu kompozytorowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od domu rodzinnego po Lusławice. Opowieści Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 13:27
W cyklu "Głosy z przeszłości" przypomnieliśmy nagrane w 2013 roku gawędy znakomitego kompozytora. Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca br. w wieku 86 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odszedł Krzysztof Penderecki. Pożegnanie Mistrza

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 15:03
W niedzielę rano zmarł Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego ostatnią kompozycją była "Fanfara dla Niepodległej" napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litewscy muzycy: Penderecki wytyczał nam drogę w świat

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 15:21
Krzysztof Penderecki "wytyczał nam drogę w świat", "odegrał ważną rolę w relacjach muzyków litewskich i polskich", "był jedną z najważniejszych postaci drugiej połowy XX wieku" - tak litewscy muzycy wspominają polskiego kompozytora. Cytuje ich portal lrt.lt.
rozwiń zwiń