Ambasador USA w Polsce: 15 lat temu świat stracił wyjątkowego człowieka, św. Jana Pawła II
"2 kwietnia 2005 r. świat stracił wyjątkowego człowieka, świętego Jana Pawła II. Prezydent George Bush powiedział wtedy: »Zawsze będziemy pamiętać tego skromnego, mądrego i nieustraszonego księdza«" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. W czwartek mija 15 lat od śmierci Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II.
2020-04-02, 09:25
Ambasador USA w Polsce podkreśliła we wpisie na Twitterze, że 2 kwietnia 2005 r. świat stracił wyjątkowego człowieka, świętego Jana Pawła II. "Prezydent George Bush powiedział wtedy: »Zawsze będziemy pamiętać tego skromnego, mądrego i nieustraszonego księdza, który stał się jednym z wielkich liderów moralności w historii«. Pamiętamy" - dodała Georgette Mosbacher.
Powiązany Artykuł
"Uczył nas zawierzenia Maryi". Mija 15. rocznica śmierci Jana Pawła II
Wybór był zaskoczeniem
16 października 1978 r. 111-osobowe konklawe wybrało arcybiskupa i metropolitę Krakowa, 58-letniego kardynała Karola Wojtyłę na papieża - 264. z kolei zwierzchnika Kościoła katolickiego. Przybrał imię Jan Paweł II, na znak symbolicznej kontynuacji przerwanego nagłą śmiercią 33-dniowego pontyfikatu swego poprzednika, Jana Pawła I.
Powiązany Artykuł
15 lat bez św. Jana Pawła II. Wirtualne czuwanie i noc modlitwy
Wybór krakowskiego metropolity na papieża był zaskoczeniem dla całego świata, gdyż po raz pierwszy od 455 lat na Stolicy Apostolskiej zasiadł biskup nie-Włoch. Zaskoczenie było tym większe, że nowy papież pochodził ze słowiańskiego kraju, który w tamtym czasie należał do bloku sowieckiego.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] 15 lat temu odszedł Jan Paweł II. Świat się na chwilę zatrzymał
REKLAMA
Niespełna trzy lata po wyborze na papieża - 13 maja 1981 r. - na placu św. Piotra w Rzymie, Jan Paweł II został ciężko ranny w zamachu. Tło tego zamachu do dziś nie jest do końca wyjaśnione.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r.
1 maja 2011 r. został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, a 27 maja 2014 r. kanonizowany przez papieża Franciszka.
bb
REKLAMA
REKLAMA