more_horiz
Wiadomości

Tarcza antykryzysowa. Złożono już kilkadziesiąt tysięcy wniosków o wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 19:55
Złożono już ponad 42,4 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej, z czego większość dotyczy zwolnienia z opłacania składek ZUS - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Andrzej Grygiel
kredyt1200.jpg
"Będzie kolejny pakiet rozwiązań". Wiceminister rozwoju o tarczy antykryzysowej

Z najnowszych danych MRPiPS wynika, że złożono dokładnie 42 440 wniosków o wsparcie z instrumentów przewidzianych w tarczy antykryzysowej.

Większość z nich, bo aż 27 494 wnioski, dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS na trzy miesiące. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz na ubezpieczenia zdrowotne.

Wnioski o pożyczki i świadczenie postojowe 

Złożono również 8184 wnioski o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz 248 wniosków dla umów cywilnoprawnych. Wysokość świadczenia postojowego to 2080 zł brutto, a w przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą rozliczających się w formie karty podatkowej – 1300 zł brutto.

O przyznanie nisko oprocentowanej pożyczki do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorcy złożono 5493 wnioski, a o odroczenie lub rozłożenie składek ZUS - 520 wniosków. Kolejne 501 wniosków dotyczy wsparcia na ochronę miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.Przepisy tarczy antykryzysowej mają złagodzić skutki wprowadzonych ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Przedsiębiorcy mogą wnioskować m.in. o czasowe zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowane wynagrodzeń pracowników w czasie przestoju, a mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o nisko oprocentowaną pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów działalności np. wynajmu lokalu.

dn

Zobacz także

Zobacz także