Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. Oto laureaci

Wyłoniono laureatów 9. edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego, która honoruje dziennikarzy i media służące Polonii. Zostali nimi dziennikarze i redakcje z Włoch, USA i Polski.

2020-04-07, 12:15

Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. Oto laureaci
Statuetki Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Foto: Press Club Polska/Krzysztof Mystkowski

Marcin Lewicki z Press Club Polska poinformował we wtorek, że do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 50 zgłoszeń. - Wręczenie nagrody odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Data uroczystości zostanie ustalona po unormowaniu się sytuacji epidemicznej - dodał.

Laureaci z Polski i z zagranicy

W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Annie Kluz-Łoś za cykl publikacji "Na wschód od zachodu" emitowanych w Radiu Kraków.

Powiązany Artykuł

polskie radio flagi 663.jpg
Dziennikarka PR nagrodzona za materiały o Polonii. "To sygnał dla milionów Polaków"

W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką jest Vanessa Gera, korespondentka Associated Press w Polsce, którą nagrodzono za stałe, obiektywne, docierające do milionów odbiorców na całym świecie informowanie o naszym kraju.

W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano portal "Polacy we Włoszech" (polacywewloszech.com) – za stworzenie i prowadzenie wyłącznie siłami korespondentów wolontariuszy z wielu regionów Włoch, niezależnego nowoczesnego portalu informacyjnego dla Polaków we Włoszech, będącego jednocześnie źródłem informacji o włoskiej Polonii.

REKLAMA

W kategorii dziennikarz medium polonijnego w tym roku nagrody nie przyznano.

Dodatkowe wyróżnienie

Powiązany Artykuł

mid-18a04150.jpg
Kacper Płażyński: Gdańsk powinien sprowadzać rocznie co najmniej pięć rodzin polskich ze Wschodu

Jury zdecydowało także o przyznaniu pozaregulaminowego wyróżnienia Wydawnictwu Czarne za publikację trzech ważnych i wartościowych książek reportażowych: "Pożytki z katorgi" Wojciecha Lady, "Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey" Dionisiosa Sturisa i Ewy Winnickiej oraz "Polanim. Z Polski do Izraela" Karoliny Przewrockiej-Aderet.

W każdej z kategorii dziennikarskich nagrodą jest statuetka i 10 tys. zł, a w kategorii redakcja medium polonijnego - statuetka.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: syn patrona konkursu Jakub Płażyński (przewodniczący jury), Jarosław Gugała (telewizja Polsat), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).

REKLAMA

Patron nagrody

Powiązany Artykuł

album2 1200.jpg
"Wyraz narodowej pamięci". Unikatowe albumy Polskiego Radia w hołdzie ofiarom tragedii smoleńskiej

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego i Fundacji Pomorskiej. Na pulę nagród składają się fundusze od samorządów województwa i Trójmiasta. Nagroda jest przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim.

Intencją pomysłodawców jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP oraz prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", człowieka o "szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat".

Maciej Płażyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Miał 52 lata.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej