IPN upamiętni 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. W ramach obchodów m.in. płyta "Sprawa Katynia"

2020-04-10, 11:58

IPN upamiętni 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. W ramach obchodów m.in. płyta "Sprawa Katynia"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Piątkowa promocja płyty "Sprawa Katynia" z wykładem sowietologa i świadka zbrodni z kwietnia 1940 r. prof. Stanisława Swianiewicza - to jedno z wydarzeń jakie IPN przygotował i opublikuje na swoich stronach internetowych w ramach obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Oprócz piątkowej promocji płyty - w ramach obchodów - Instytut Pamięci Narodowej przygotował jeszcze m.in. wystawy, wydawnictwa, wykłady online oraz infografiki.

Marzena Kumosińska z łódzkiego oddziału IPN przypomina, że 13 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji już w piątek na stronach oraz kanałach mediów społecznościowych IPN odbędzie się promocja płyty (w j. polskim i j. angielskim) "Sprawa Katynia" z wykładem prof. Stanisława Swianiewicza - wybitnego sowietologa i świadka sowieckiej zbrodni z kwietnia 1940 r.

Od 17 kwietnia w sieci Empik oraz w placówkach Poczty Polskiej do sprzedaży trafi najnowszy numer Biuletynu IPN, który poświęcony będzie 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W numerze została dołączona broszura "Katyń", w której znalazło się wiele pytań i odpowiedzi dotyczących wydarzeń z kwietnia 1940 roku.

Wirtualna oferta dla szkół

Powiązany Artykuł

Katyń 1200.jpg
15 lat śledztwa IPN ws. Zbrodni Katyńskiej. Przesłuchano tysiące świadków

Kumosińska zwraca uwagę, że dla uczniów, nauczycieli, ale także pasjonatów historii IPN przygotował "wirtualną paczkę historyczną" dotyczącą Zbrodni Katyńskiej. Zawiera ona warsztaty, teki edukacyjne, publikacje, artykuły, wystawy, materiały filmowe oraz portale IPN zawierające m.in. listę osób zamordowanych w Charkowie, Katyniu i Twerze.

- Dodatkowym uzupełnieniem lekcji online na ten temat może być wystawa elementarna IPN "Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit", która również jest do pobrania w formie pdf. Wszystkie te informacje dostępne są na portalu edukacja.ipn.gov.pl - informuje Kumosińska.

Na stronie internetowej IPN zamieszczone są także wszystkie inne plany Instytutu związane z obchodami 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Warszawie oraz pozostałych regionach Polski. Wśród nich m.in. filmy, prelekcje i dyskusje online z udziałem specjalistów IPN, które publikowane będą na kanale IPNtv.

Powiązany Artykuł

Przechwytywanie.JPG
Katyń - serwis specjalny

80. rocznica zbrodni

Instytut przypomina, że w wyniku Zbrodni Katyńskiej, do której doszło wiosną 1940 r., zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej Polskiej.

Decyzja o wymordowaniu Polaków zapadła na szczycie władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele. Masowych mordów NKWD dokonywało m.in. w Lesie Katyńskim, który stał się symbolem zbrodni. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za to ludobójstwo, przerzucając winę za jego dokonanie na III Rzeszę Niemiecką.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] 80. rocznica zbrodni w Katyniu. Robert Kostro: nadal wielu rzeczy nie wiemy

Polecane

Wróć do strony głównej