Wystawy, wydawnictwa, wykłady online, biogramy zamordowanych. IPN przypomina o zbrodni katyńskiej
Instytut Pamięci Narodowej na swoich stronach internetowych przygotował wiele przedsięwzięć w ramach obchodów 80. rocznicy zbrodni katyńskiej dokonanej przez NKWD na zlecenie najwyższych władz Związku Sowieckiego.
2020-04-12, 17:03
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Zbrodnia Katyńska. Sowiecka eksterminacja polskich elit
77 lat temu, 13 kwietnia 1943 roku, Berlin poinformował o odnalezieniu masowych mogił polskich oficerów w Lesie Katyńskim. W rocznicę przekazania tamtej tracznej wiadomości światu, 13 kwietnia, od 2007 roku obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wyjaśnił, że Instytut chce przypomnieć poprzez swoje projekty, jak potężną stratą dla Polski było wymordowanie przez Sowietów polskich jeńców wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Wymordowano 22 tys. polskich obywateli
W wyniku zbrodni katyńskiej, do której doszło wiosną 1940 roku, zamordowano około 22 tysięcy polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej. W większości - przypomina prezes IPN - byli to ludzie, którzy walczyli o niepodległość II Rzeczypospolitej.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
80. lat od Zbrodni Katyńskiej - IPN proponuje wystawy, wydawnictwa, wykłady online
Powiązany Artykuł
Piotr Gliński: kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL
Jarosław Szarek wyjaśnił, że na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej będzie można znaleźć bardzo wiele informacji dotyczących ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na stronach IPN można między innymi znaleźć życiorysy zamordowanych, etiudy filmowe im poświęcone czy publikacje historyków w formacie PDF.
Ci, którzy walczyli o prawdę
Prezes IPN dodał, że na stronach internetowych Instytutu można też znaleźć informacje na temat tych, którzy w PRL walczyli o podtrzymywanie pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej oraz o prawdę katyńską.
Decyzja o wymordowaniu Polaków zapadła na szczycie władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele. Masowych mordów NKWD dokonywało m.in. w Lesie Katyńskim, który stał się symbolem zbrodni. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za to ludobójstwo, przerzucając winę za jego dokonanie na III Rzeszę Niemiecką.
pb
REKLAMA
REKLAMA