more_horiz
Wiadomości

Zmarł major Jerzy Główczewski. Pilot słynnego Dywizjonu 308 miał 97 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 03:30
W Stanach Zjednoczonych, w wieku 97 lat zmarł major Jerzy Główczewski. Podczas II wojny światowej służył m.in. w Dywizjonie 308. Za wybitne zasługi był wielokrotnie odznaczany, w tym trzykrotnie Krzyżem Walecznych.
Audio
  • Zmarł major Jerzy Główczewski, pilot Dywizjonu 308 (IAR)
Jerzy Główczewski
Jerzy GłówczewskiFoto: PAP/Marcin Obara
myśliwce 1200.jpg
Jerzy Główczewski - jedyny taki pilot myśliwca

Major Jerzy Główczewski urodził się w Warszawie w 1922 roku. Podczas wojny wydostał się z okupowanego kraju i przez Rumunię przedostał na Bliski Wschód. Wstąpił do Brygady Karpackiej, w szeregach której walczył w kampanii afrykańskiej.

W 1942 roku zgłosił się do lotnictwa. Został przeniesiony najpierw do Wielkiej Brytanii, a następnie do Francji. Służąc w Dywizjonie 308 odbył 100 lotów bojowych. Walczył między innymi w bitwie pod Gandawą.

Po wojnie wrócił do Polski. Jako architekt uczestniczył w odbudowie Warszawy. Podróżował po świecie, odbywając praktyki we Francji, Irlandii i Stanach Zjednoczonych. W USA podjął pracę jako wykładowca na Uniwersytecie Stanowym w Północnej Karolinie.

Swoimi wojennymi przeżyciami dzielił się publikując książki. Za wybitne zasługi był wielokrotnie odznaczany, w tym trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Ostatnie lata spędził mieszkając w Nowym Jorku.

pb

Zobacz także

Zobacz także