Polscy medycy ruszają z pomocą do Kirgistanu. Misja na prośbę WHO
Ratownicy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej wesprą w walce z COVID-19 lekarzy w Kirgistanie. O kolejnej misji zagranicznej polskich ratowników poinformował resort spraw zagranicznych.
2020-04-19, 15:15
"Misja została zorganizowana przez Biuro Regionalne WHO na Europę. Nasi lekarze i ratownicy są gotowi do pomocy - ich zaangażowanie potwierdza wagę współpracy Polski i Kirgistanu" - czytamy na Twitterze MSZ.
Doświadczenie z Lombardii
Szpitale w Kirgistanie wesprze zespół ośmiu lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych z Medycznego Zespołu Ratunkowego. Polacy na miejscu mają szkolić personel zgodnie z wytycznymi WHO i wykorzystaniem dotychczasowego doświadczenia w walce z wirusem. Na początku miesiąca ratownicy z PCPM pracowali w mieście Brescia we włoskiej Lombardii.
Powiązany Artykuł
Rozmowa prezydentów Polski i USA. "Wyślemy misję medyczną do Chicago"
"Polscy lekarze i ratownicy medyczni będą dzielić się doświadczeniami w pracy z pacjentami chorymi na COVID-19 oraz pomagać we wdrażaniu procesów leczniczych i organizacyjnych w szpitalach w Biszkeku, stolicy kraju, oraz w Osz, drugim największym mieście Kirgistanu. Z Polski zespół zabiera środki ochrony indywidualnej, potrzebne do pracy na oddziałach zakaźnych, gdzie hospitalizowani są pacjenci chorzy na COVID-19" - informuje PCPM.
Misja na prośbę WHO
Misja organizowana jest przez Światową Organizacje Zdrowia na prośbę władz Kirgistanu.
REKLAMA
- Jest to dla nas wyróżnieniem, że WHO poprosił nas aby tą unikalną wiedzą podzielić się z krajami, które nie mają ani doświadczenia, ani wyposażenia potrzebnego w walce z koronawirusem - mówi Wojciech Wilk, prezes PCPM.
źródło: Johns Hopkins Univeristy
W liczącym 6 mln mieszkańców Kirgistanie odnotowano już ponad 500 przypadków zakażenia koronawirusem.
REKLAMA
Pomoc od 2006 roku
Powiązany Artykuł
"Bieda także zabija". W kolejnych stanach USA protesty przeciw ograniczeniom w związku z epidemią
Polskie Centrum Pomoc Międzynarodowej to organizacja humanitarna, która pomaga osobom potrzebującym na całym świecie, w szczególności ofiarom konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych.
Organizacja została założona w 2006 roku. Dotychczas realizowała swoje projekty obejmujące pomoc humanitarną, pomoc rozwojową, pomoc ratunkową m.in. w Libanie, na Ukrainie, w Nepalu, Peru, Sudanie Południowym, Ugandzie, w Tadżykistanie, Palestynie, Gruzji, Etiopii, Kenii, Zambii oraz Bośni i Hercegowinie.
PCPM posiada swoje biura w kilku miejscach na świecie, w tym w Bejrucie (Liban), Kiambu (Kenia), Betlejem (Palestyna), Tbilisi (Gruzja).
IAR/PCPM/fc
REKLAMA
REKLAMA