"Ta pomoc służy przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy". Premier o tarczy antykryzysowej
- Tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy. Ostatnie zmiany na rynku obligacji i opinie w raportach instytucji finansowych świadczą, że Polska prowadzi działania we właściwy sposób - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
2020-04-21, 11:00
Posłuchaj
- W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera, minister rozwoju oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej
- Szef rządu zaznaczył, że wszystkie działania rządu od początku epidemii służą celom zdrowotnym, a także zachowaniu miejsc pracy
- - Zmiany w raportach, które pojawiły się w dużych instytucjach finansowych, świadczą o tym, że Polska prowadzi działania w sposób właściwy - podkreślił premier
Powiązany Artykuł
144 nowe przypadki koronawirusa, łącznie ponad 9,5 tys. Zmarło kolejnych 5 osób
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.
Szef rządu podkreślił, że wszystkie działania rządu od początku epidemii służą celom zdrowotnym, zmniejszeniu rozprzestrzeniania koronawirusa, a także zachowaniu miejsc pracy. Dlatego, jak wskazał, trzy tygodnie temu weszła w życie tarcza antykryzysowa. Szef rządu, zdając - jak mówił - sprawozdanie z tego, jak działa ta tarcza oświadczył, że "już dzisiaj mamy 1,5 miliona wniosków".
Powiązany Artykuł
Minister finansów: środki na nową tarczę będą pochodzić z rynku krajowego
"Te 1,5 miliona wniosków to tak jakby 1,5 miliona miejsc pracy"
- Śmiało można powiedzieć, że te 1,5 miliona wniosków to tak jakby 1,5 miliona miejsc pracy - mówił. Mateusz Morawiecki ocenił, że "ta pomoc jest oczywiście trudna, ale ona jest konieczna". - Jednak musimy wszystkie nasze działania równoważyć względem rynków finansowych, względem tego w jaki sposób pozycja Polski jest postrzegana na tych rynkach - zaznaczył.
REKLAMA
W tym kontekście premier wskazał, że ostatnie zmiany na rynku obligacji, "zmiany w postrzeganiu Polski i w raportach, które pojawiły się w dużych instytucjach finansowych świadczą o tym, że Polska prowadzi działania w sposób właściwy".
- Jeden z raportów jednej z bardzo dużych instytucji zachodnich mówi o tym, że Polska na ratowanie miejsc pracy przeznaczyła jeden z najwyższych procentów PKB, jeden z największych możliwych poziomów finansowania ze wszystkich państw europejskich - podkreślił premier. - Nasza tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy - dodał Mateusz Morawiecki.
Cel: odzyskać dawne tempo działania
- Cieszy nas to, że według raportów najważniejszych instytucji międzynarodowych, Polska angażuje jeden z najwyższych procentów PKB w ratowanie miejsc pracy, w ratowanie przedsiębiorców - mówił podczas konferencji w KPRM premier.
Powiązany Artykuł
UniCredit chwali działania Polski. Najlepiej w regionie zadbała o utrzymanie miejsc pracy
Jak dodał, "chcielibyśmy, żeby machina gospodarcza, która zacięła się tych kilka tygodni temu na skutek koronawirusa, odzyskała dawne tempo działania i wszystkie nasze wysiłki zmierzają właśnie dokładnie w tym kierunku".
REKLAMA
- Nie da się uniknąć sztormu, ale chcemy, żeby przez te bardzo trudne, burzliwe czasy polskie firmy, polscy pracownicy przeszli możliwie bezpiecznie - powiedział Mateusz Morawiecki i zaznaczył, że temu służą działania państwa polskiego dotyczące rynku finansowego, przedsiębiorstw, gospodarki realnej, miejsc pracy i pracowników.
- We współpracy z partnerami społecznymi będziemy robili wszystko, żeby ocalić jak najwięcej miejsc pracy i odtworzyć nowe miejsca pracy w nowej sytuacji gospodarczej, w nowej rzeczywistości gospodarczej, w której, mam nadzieję, już wkrótce odnajdziemy się po zwalczeniu głównej fali epidemii koronawirusa - mówił szef rządu.
Premier: to dopiero pierwszy krok w maratonie
Premier poinformował, że w sobotę rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen "o elastyczności instrumentów przeznaczanych na ratowanie miejsc pracy". - Przede wszystkim apelowałem również o nowe środki, bo zgodziliśmy się co do tego, że wszystkie nasze działania dzisiaj są bardzo potrzebne, ale to jest dopiero pierwszy krok, pierwszy może kilometr w maratonie - zaznaczył.
REKLAMA
Jego zdaniem, czeka nas na pewno długa droga do wypracowania "najbardziej odpowiedniej polityki gospodarczej, która pozwoli również za pół roku, za rok, za dwa lata uratować miejsca pracy, odtworzyć je w nowym kształcie".
Mateusz Morawiecki podkreślił, że konieczne jest zreorganizowanie porządku gospodarczego w Europie. - O tym rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej, o tym za godzinę będę rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem - powiedział.
Powiązany Artykuł
I małe, i duże firmy zamierzają korzystać z tarczy antykryzysowej
Oświadczył, że "nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą niż, można powiedzieć, drugi plan Marshalla". - Plan Marshalla na miarę XXI w. to plan, który ma pozwolić nie tylko ocalić miejsca pracy, ale też wznieść się na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie - podkreślił premier.
Nowe przypadki COVID-19 w Polsce
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 144 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Z powodu choroby COVID-19 zmarło kolejnych 5 osób.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Tarcza antykryzysowa w działaniu. Kolejne firmy dostaną "postojowe"
Testy laboratoryjne potwierdziły łącznie 9737 zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zmarło 385 osób, a 1133 wyzdrowiały.
pb
REKLAMA