Wiceminister sprawiedliwości o działaniach I prezes SN: to łamanie konstytucji
- To bezprawne łamanie polskiej konstytucji. Ci, którzy tyle krzyczeli w obronie niezawisłości sędziowskiej, sami ją teraz bezpardonowo atakują. Działania prezes Małgorzaty Gersdorf pokazują tylko, że najciemniej jest pod latarnią – ocenił w środowym "Naszym Dzienniku" wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.
2020-04-22, 05:49
W środowej rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski był pytany m.in. o I prezes Sądu Najwyższego, która zawiesiła działalność izby dyscyplinarnej, opierając się na postanowieniu TSUE. Jej obowiązki ma przejąć Izba Karna.
Powiązany Artykuł

Janusz Kowalski: wyrok TK przywraca w Polsce rządy prawa
- To bezprawie i łamanie polskiej konstytucji. Ci, którzy tyle krzyczeli w obronie niezawisłości sędziowskiej, sami ją teraz bezpardonowo atakują. Działania prezes Małgorzaty Gersdorf pokazują tylko, że najciemniej jest pod latarnią – powiedział w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.
Kompetencje i uprawnienia
Dodał, że I prezes SN "sama przyznała sobie kompetencje do decydowania, kto jest sędzią, a kto nim nie jest". - Tego jeszcze w historii wolnej Polski nie było" - stwierdził wiceminister sprawiedliwości.
W jego opinii najniebezpieczniejsze jest to, że prezes Małgorzata Gersdorf opiera swoje zarządzenie na orzeczeniu organu europejskiego, który postanowił "zamrozić" działalność organu sądowniczego państwa członkowskiego.
Powiązany Artykuł

"Sąd Najwyższy arbitralnie zakwestionował zasady ustrojowe RP". TK ws. sporu kompetencyjnego
- Problem polega na tym, że ani traktaty europejskie, ani tym bardziej polska Konstytucja nie przyznały mu takich uprawnień – zauważył Romanowski.
Zagrożona suwerenność
Jego zdaniem, uczestniczymy w fundamentalnym sporze dla przyszłości polskiej państwowości.
- Kiedyś państwa traciły swoją suwerenność w wyniku zbrojnych interwencji, a dzisiaj ten proces odbywa się w wyniku "integracji". W naszym kraju istnieje bowiem grupa ludzi, która uważa, że – posłużę się cytatem "integracja europejska powoduje zmiany w systemie źródeł prawa i przeobrażenie pojęcia suwerenności, wysuwając sędziego przed ustawodawcę". Czy to nie jest atak na polską Konstytucję? Czy te słowa nie naruszają zasady trójpodziału i równowagi władzy? – zaznaczył Romanowski.
REKLAMA
fc
REKLAMA