Wiceminister sprawiedliwości o działaniach I prezes SN: to łamanie konstytucji
- To bezprawne łamanie polskiej konstytucji. Ci, którzy tyle krzyczeli w obronie niezawisłości sędziowskiej, sami ją teraz bezpardonowo atakują. Działania prezes Małgorzaty Gersdorf pokazują tylko, że najciemniej jest pod latarnią – ocenił w środowym "Naszym Dzienniku" wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.
2020-04-22, 05:49
W środowej rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski był pytany m.in. o I prezes Sądu Najwyższego, która zawiesiła działalność izby dyscyplinarnej, opierając się na postanowieniu TSUE. Jej obowiązki ma przejąć Izba Karna.
Powiązany Artykuł
![sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/15381dd5-e06a-439c-b08d-86f0332a77b5.jpg)
Janusz Kowalski: wyrok TK przywraca w Polsce rządy prawa
- To bezprawie i łamanie polskiej konstytucji. Ci, którzy tyle krzyczeli w obronie niezawisłości sędziowskiej, sami ją teraz bezpardonowo atakują. Działania prezes Małgorzaty Gersdorf pokazują tylko, że najciemniej jest pod latarnią – powiedział w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.
Kompetencje i uprawnienia
Dodał, że I prezes SN "sama przyznała sobie kompetencje do decydowania, kto jest sędzią, a kto nim nie jest". - Tego jeszcze w historii wolnej Polski nie było" - stwierdził wiceminister sprawiedliwości.
W jego opinii najniebezpieczniejsze jest to, że prezes Małgorzata Gersdorf opiera swoje zarządzenie na orzeczeniu organu europejskiego, który postanowił "zamrozić" działalność organu sądowniczego państwa członkowskiego.
Powiązany Artykuł
![Sąd najwyższy shutt-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/e50a09cc-99c5-482c-aa43-48fdce475c00.jpg)
"Sąd Najwyższy arbitralnie zakwestionował zasady ustrojowe RP". TK ws. sporu kompetencyjnego
- Problem polega na tym, że ani traktaty europejskie, ani tym bardziej polska Konstytucja nie przyznały mu takich uprawnień – zauważył Romanowski.
Zagrożona suwerenność
Jego zdaniem, uczestniczymy w fundamentalnym sporze dla przyszłości polskiej państwowości.
- Kiedyś państwa traciły swoją suwerenność w wyniku zbrojnych interwencji, a dzisiaj ten proces odbywa się w wyniku "integracji". W naszym kraju istnieje bowiem grupa ludzi, która uważa, że – posłużę się cytatem "integracja europejska powoduje zmiany w systemie źródeł prawa i przeobrażenie pojęcia suwerenności, wysuwając sędziego przed ustawodawcę". Czy to nie jest atak na polską Konstytucję? Czy te słowa nie naruszają zasady trójpodziału i równowagi władzy? – zaznaczył Romanowski.
REKLAMA
fc
REKLAMA