X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Ciągle trwa wojna informacyjna". Szef BBN o innych zagrożeniach obok pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 12:31
- Zagrożenia takie jak pandemia należy uwzględniać w strategiach krajowych i sojuszniczych, nie zaniedbując jednak gotowości do zmierzenia się z innymi wyzwaniami, takimi jak dezinformacja - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Paweł Soloch
Paweł SolochFoto: Grzegorz Banaszak/REPORTER

- Jasne jest, że pandemia wywołuje kryzys. Jednym z przejawów tego kryzysu jest modyfikacja ćwiczenia Defender, drugim zjawiskiem jest pojawienie się dużej ilości fake newsów obliczonych m.in. na osłabienie spójności Sojuszu - powiedział Paweł Soloch w czwartek w TVP1, nawiązując do zmiany i ograniczenia Defender-Europe20, czyli amerykańskiego ćwiczenia z przerzutu wojsk do Europy. Zaznaczył, że ze strony sojuszników konieczne jest "budowanie spójnego przekazu wobec kluczowych zagrożeń".

Wojska NATO żołnierze misja wojskowa free shutter 1200.jpg
Dowódca NATO w Europie: mimo pandemii nie przerywamy operacji

"Należy reagować na próby manipulacji"

Dodał, że jednym z takich zagrożeń jest pandemia i należałoby tego typu wyzwania uwzględniać w strategii bezpieczeństwa narodowego. Przypomniał, że obecna strategia została przygotowana jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. - Oczywiście były pewne elementy, natomiast wskazane jest rozważenie, aby wprowadzić również doświadczenia z ostatnich miesięcy - powiedział szef BBN.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Parlament Europejski ma wezwać unijne kraje do skuteczniejszej walki z dezinformacją z Rosji i Chin

Podkreślił, że "mając do czynienia z pierwszoplanowym problemem", jakim jest pandemia, należy "jednocześnie wychwytywać i reagować na wszelkie próby manipulacji". Jako przykłady takich oddziaływań podał wiadomości o rzekomym radioaktywnym zagrożeniu spowodowanym pożarami lasów w okolicy Czarnobyla i rozpowszechniane przez portale internetowe "fałszywe oświadczenia oficerów wojska, które rzekomo nawoływały do nieposłuszeństwa wobec rządu".

- Musimy pamiętać, że pod powierzchnią głównego tematu, jakim jest walka z koronawirusem, trwa ciągle wojna informacyjna - oświadczył Paweł Soloch.

PAP koronawirus Rosja 1200.jpg
Wojna informacyjna w dobie epidemii. Dr Piasecki: chodzi o chaos i obniżenie zdolności reakcji

Wzmacnianie międzynarodowe pozycji Polski

Nawiązując do obecności sojuszniczych wojsk w Polsce i relacji polsko-amerykańskich, szef BBN zwrócił uwagę, że w czwartek dowódca wojsk USA w Polsce otrzyma nominację generalską. Dodał, że jest to wypełnienie jednego z zapisów porozumienia zawartego przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa.

Paweł Soloch podkreślił, że do bezpieczeństwa przyczynia się także wzmacnianie międzynarodowej pozycji Polski, której służą takie przedsięwzięcia jak wyjazd wojskowych lekarzy do Słowenii i USA w celu wymiany doświadczeń w walce z pandemią. Przyznał, że wydarzenie ma wymiar symboliczny, ale - jak zaznaczył - "symbole są niezwykle ważne, a zwłaszcza w polityce, one pokazują naszą solidarność" i budują pozycję Polski w NATO.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef BBN: "Defender" to odpowiedź dla tych, którzy mówią, że Amerykanie wycofują się z Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 07:35
- W przyszłym roku w ramach manewrów "Defender" ćwiczony będzie przerzut całej amerykańskiej dywizji, około 20 tysięcy żołnierzy, przez ocean - mówił w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z rosyjską dezinformacją i propagandą. Apel Anny Fotygi do szefa dyplomacji UE

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 14:46
Europoseł Anna Fotyga zaapelowała o powiększenie unijnej grupy do walki z dezinformacją i propagandą ze strony Rosji. Polska deputowana napisała w tej sprawie do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Argumentowała, że kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa jest wykorzystywany przez przeciwników Zachodu, którzy nasilają akcje propagandowe i dezinformacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador USA przy NATO: Sojusz gotowy odpowiedzieć na każde zagrożenie mimo koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 19:17
Ambasador Stanów Zjednoczonych przy NATO ostrzega przeciwników Sojuszu - nasza gotowość operacyjna mimo koronawirusa jest utrzymana. Kay Bailey Hutchison mówiła o tym podczas wideokonferencji z dziennikarzami przed jutrzejszą naradą ministrów obrony państw Sojuszu.
rozwiń zwiń