Wiceminister sprawiedliwości: uchwała trzech izb SN od początku nielegalna

- Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że uchwała trzech Izb Sądu Najwyższego od początku była nielegalna; sprawa jest już zamknięta - ocenił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

2020-04-24, 14:52

Wiceminister sprawiedliwości: uchwała trzech izb SN od początku nielegalna

Wiceminister w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej odniósł się do konsekwencji dwóch ostatnich rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego, w których Trybunał wypowiedział się m.in. w sprawie zgodności z konstytucją uchwały trzech Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia.

Powiązany Artykuł

trybunal konstytucyjny free shutter1200.jpg
"Trzeba prostować najważniejsze rzeczy ustrojowe". Prof. Mieczysław Ryba o wyroku TK

Jego zdaniem orzeczeniami tymi Trybunał potwierdził, że uchwała trzech Izb Sądu Najwyższego "od początku była nielegalna". - Trybunał uznał, że ani Konstytucja, ani prawo UE, ani Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka nie dają Sądowi Najwyższemu takich kompetencji. Sprawa jest więc zamknięta, sprawa jest zakończona - wskazał Warchoł.

Uzurpacja władzy

Według wiceszefa resortu sprawiedliwości "Sąd Najwyższy w wypadku uchwały trzech Izb dokonał uzurpacji władzy".

W jego ocenie Sąd Najwyższy uchwałą trzech Izb wkroczył też w uprawnienia władzy ustawodawczej, w kompetencje głowy państwa dotyczące nominacji sędziowskich i naruszył prawo każdego obywatela do sądu.

REKLAMA

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego

Powiązany Artykuł

Andrzej-Duda-wywiad-F-KPRP-1200.jpg
Andrzej Duda o wyborze I prezesa SN: będę realizował swoje obowiązki

W poniedziałek TK wydał wyrok w sprawie zainicjowanej wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego z lutego tego roku. TK uznał, że uchwała trzech izb Sądu Najwyższego jest niezgodna z konstytucją, Traktatem o Unii Europejskiej i Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Z kolei we wtorek, rozstrzygając w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a Sądem Najwyższym, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że SN nie ma kompetencji do dokonywania za pomocą uchwały wykładni przepisów prowadzących do zmiany w ustroju sądownictwa, powołania sędziów zaś są wyłączną kompetencją prezydenta, a SN nie ma prawa nadzoru nad tymi powołaniami. Wniosek w tej sprawie do TK skierowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Stanowisko Sądu Najwyższego

Powiązany Artykuł

kaleta EN_01413094_0026 1200.jpg
"Wyrok porządkujący spór". Sebastian Kaleta o orzeczeniu TK ws. uchwały trzech Izb SN

Według uchwały trzech Izb SN ze stycznia nienależyta obsada sądów jest wtedy, gdy w ich składzie znajduje się osoba wyłoniona przez aktualną Krajową Radę Sądownictwa, choć pociąga to za sobą różne skutki w zależności od szczebla sądu i dat orzeczeń.

Odmienną od MS ocenę ostatnich orzeczeń Trybunału ma rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski. Jego zdaniem, TK wykroczył poza swoje kompetencje. Dodał, że zakwestionowana przez Trybunał uchwała trzech Izb SN powinna dalej obowiązywać. W ocenie sędziego Laskowskiego argumentacja poniedziałkowego wyroku Trybunału opiera się na błędnym założeniu, które zostało określone przez niego jako "instrumentalne naciąganie przepisów". 

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej