Ryszard Terlecki: pomysł zastąpienia Elżbiety Witek Jarosławem Gowinem to naiwność

- Na razie czekamy spokojnie na to, co nastąpi. Natomiast nie ukrywamy, że rozmowy, które prowadzi poseł Jarosław Gowin, są niezgodne z procedurą działania Zjednoczonej Prawicy, naszej koalicji - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki. 

2020-04-27, 21:55

Ryszard Terlecki: pomysł zastąpienia Elżbiety Witek Jarosławem Gowinem to naiwność
Ryszard Terlecki. Foto: Jacek Dominski/REPORTER

Terlecki był pytany w TVP Info, co się stanie, jeśli posłowie Porozumienia z liderem Jarosławem Gowinem nie poprą ustawy, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Jarosław Gowin od kilkunastu dni prowadzi konsultacje w sprawie swej propozycji zmiany konstytucji i zorganizowania wyborów prezydenckich za dwa lata.

Powiązany Artykuł

1200_Emilewicz_TT.jpg
"Opozycja chce trząść koalicyjną łódką". Emilewicz dementuje doniesienia ws. Gowina

"Czekamy spokojnie na to, co nastąpi"

Na takie rozwiązanie nie zgadza się jednak żadna z sił opozycyjnych, zasiadających w Sejmie. W poniedziałek doszło do spotkania przedstawicieli PO z Gowinem; wzięli w nim udział: szef Platformy Borys Budka, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska; najważniejszym tematem rozmowy był termin wyborów prezydenckich.

- Na razie czekamy spokojnie na to, co nastąpi. Natomiast nie ukrywamy, że rozmowy, które prowadzi poseł Jarosław Gowin, są niezgodne z procedurą działania Zjednoczonej Prawicy, naszej koalicji - odpowiedział Terlecki. Jak dodał, troszkę go irytuje, że w sytuacji poważnego kryzysu związanego z pandemią, niewielka grupa posłów próbuje zdestabilizować sytuację w Zjednoczonej Prawicy. - To jest wykorzystanie momentu najgorszego z możliwych, jaki mogli wybrać, gdy walczymy z pandemią koronawirusa - podkreślił polityk PiS. Ta sytuacja - jak zauważył - jest w przededniu wyborów w Polsce. - Jest więc w oczywisty sposób źle przez nas przyjmowana" - przyznał szef klubu PiS.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "To polityczne science fiction". Jacek Sasin komentuje doniesienia medialne dot. Jarosława Gowina

REKLAMA

Terleckiemu wskazano, że obecnie kilkunastu posłów Porozumienia jest "na wagę złota" przy kwestii głosowania korespondencyjnego i może być rozstrzygająca dla losów tej ustawy, oraz, że jeśli oni jej nie poprą, w Zjednoczonej Prawicy "będą konieczne jakieś roszady". - Nie wyobrażam sobie, żeby ta grupa w ten sposób się zachowała, działając przeciwko rządowi Zjednoczonej Prawicy, przeciwko naszej formacji, naszej większości parlamentarnej. Ale gdyby tak się zdarzyło, to trzeba będzie przemyśleć na nowo formułę naszej większości - zapowiedział Terlecki.

Powiązany Artykuł

Truskawa 1200.jpg
Tomasz Truskawa: zachowanie Gowina nie jest odpowiedzialne

Nie ma planów zastąpienia Elżbiety Witek

Pytany o pomysł, aby Gowin zastąpił Elżbietę Witek na stanowisku marszałka Sejmu, Terlecki ocenił, że "to nonsens". - My się na to nie zgodzimy, my takich planów nie mamy, jeśli ma je opozycja, to świadczy o jej naiwności. A jeżeli do tego dołączył - w co wątpię - poseł Gowin to musimy go uprzedzić, że będzie to bardzo źle odebrane w naszym obozie - powiedział Terlecki.

Nawiązał też do apelu - m.in. zarządów Akademickich Klubów Obywatelskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - o nieodkładanie wyborów prezydenckich. - Myślę, że to nie jest jedyny głos, który nawiązuje do rozsądku tych, którzy być może ten rozsądek stracili. No, jeżeli stracili, to na pewno nie ma dla nich miejsca w Zjednoczonej Prawicy - oświadczył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dr Tomasz Herudziński: Jarosław Gowin może stać się elementem gry politycznej

REKLAMA

W Senacie jest obecnie specustawa autorstwa PiS, uchwalona 6 kwietnia, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z tą ustawą minister aktywów państwowych ma - po zasięgnięciu opinii PKW - określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską) do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wykorzysta przysługujące jej 30 dni na pracę nad ustawą; najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 5 i 6 maja. 


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej