Jak zmieni się rynek pracy po pandemii? Wyzwania dla pracodawców związane z COVID-19

- Znoszenie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa sprawi, że wielu pracowników powróci do firmy po długim okresie pracy zdalnej. To zaś, oprócz zapewnienia zatrudnionym środków ochrony osobistej, jak maseczki czy rękawiczki, rodzi też inne nowe obowiązki dla pracodawców - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy profesor Danuta Koradecka.

2020-05-01, 15:44

Jak zmieni się rynek pracy po pandemii? Wyzwania dla pracodawców związane z COVID-19
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock / FILEOPEN CREATION

Posłuchaj

dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy profesor Danuta Koradecka (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_PAP
Premier: wypłacono pierwsze subwencje dla przedsiębiorców w ramach tarczy finansowej

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Szumowski: otwarcie miejsc opieki nad dziećmi musi się odbyć z zachowaniem bezpieczeństwa

Jak mówi "nie wystarczy twardą ręką naciskać kolejne guziczki i egzekwować wyniki, trzeba ludzi przywitać w pracy".

Wyjaśnia, że przez to powitanie rozumie dodanie pracownikom pewności siebie, pokazanie im,, że ma się do nich zaufanie, otworzy ich i przywróci normalność w relacjach. - To, że ma być odstęp dwa metry to nie jest tak dużo ale w psychice jest to czasami więcej niż dwa metry" - dodaje profesor Koradecka.

"Zapobiegajmy stygmatyzacji"

Profesor ocenia, że wielu zatrudnionych powróci do pracy w o wiele gorszej kondycji psychicznej niż wcześniej. Według niej to nie tylko z powodu lęku przed chorobą, ale często też z powodu wcześniejszego przeniesienia pracy do domu.

REKLAMA

- Dla wielu było to trudne zwłaszcza, kiedy dwie osoby dorosłe pracowały zdalnie, a dzieci też zdalnie uczestniczyły w szkolnych zajęciach. To jest bardzo trudne do pogodzenia - podkreśliła rozmówczyni IAR.

Profesor Danuta Koradecka apeluje też o zapobieganie stygmatyzacji osób, które przeszły koronawirusa. Zaznaczyła, że zwłaszcza w mniejszych miejscowościach obserwuje się unikanie tych osób i izolowanie ich od grupy mimo, że są już zdrowe i nie stanowią żadnego zagrożenia dla innych.

IAR/in./


Procedura wykonywania koronawirusa SARS-CoV-2  (foto: igrafika.pap.pl/Maciej Zieliński) Procedura wykonywania koronawirusa SARS-CoV-2 (foto: igrafika.pap.pl/Maciej Zieliński)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej