Marszałek Sejmu: biało-czerwone barwy łączą wszystkich Polaków

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała, że biało-czerwone barwy naszej flagi łączą wszystkich Polaków. Dziś Dzień Flagi - jedno z najmłodszych świąt państwowych.

2020-05-02, 09:22

Marszałek Sejmu: biało-czerwone barwy łączą wszystkich Polaków

Posłuchaj

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: biało-czerwone barwy nas łączą (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W filmie opublikowanym w mediach społecznościowych Sejmu Elżbieta Witek podkreśla znaczenie biało-czerwonej flagi dla naszego narodu. - Pod tym sztandarem jesteśmy razem i zawsze jesteśmy z tego dumni. Jest nasza wspólna, wyjątkowa, wspaniała. Biało-czerwona flaga - podkreśliła marszałek Sejmu.

Dzień Flagi został ustanowiony uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Prezes Wspólnoty Polskiej: Dzień Flagi to bardzo ważne święto dla Polaków żyjących za granicą

Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. Właśnie 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

dzien flagi fota 1200.jpg
Akcja #MojaFlaga. Wiceminister kultury zachęca do "wywieszenia" polskiej flagi w internecie

Nakaz ustawiania flag narodowych 

Kolejny powód, dla którego Dzień Flagi jest obchodzony 2 maja to fakt, że w komunistycznej Polsce właśnie tego dnia, po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz usuwania flag narodowych, by nie wisiały podczas nieuznawanego przez władze święta Konstytucji 3 maja.

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Poza granicami Polski oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.

bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej