X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Głosowanie korespondencyjne. Sobolewski: stawką jest kształt koalicji rządzącej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 19:16
- Jeśli posłowie Porozumienia zagłosują w Sejmie przeciw ustawie o głosowaniu korespondencyjnym, będą musieli opuścić klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczoną Prawicę - powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
Sala plenarna obrad Sejmu
Sala plenarna obrad SejmuFoto: Twitter/KancelariaSejmu
  • Stawką głosowania nad odrzuceniem w Sejmie ewentualnych poprawek Senatu do ustawy o głosowaniu korespondencyjnym jest kształt koalicji rządzącej - powiedział Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości
  • W przypadku, gdyby posłowie Porozumienia nie poparli wniosku, na przegłosowaniu którego zależy Prawu i Sprawiedliwości, Porozumienie musiałoby koalicję opuścić - wyjaśnił Krzysztof Sobolewski
  • Pytany, czy PiS rozważa rozpisanie wcześniejszych wyborów parlamentarnych w razie porażki głosowania, poseł odpowiada: "wszystkie scenariusze są możliwe"
  • Ustawa wprowadzająca korespondencyjne głosowanie w wyborach prezydenckich będzie przedmiotem obrad Senatu we wtorek 
  • Jeżeli senatorowie zdecydują o nieprzyjęciu jej w części lub w całości - trafi do Sejmu. Do odrzucenia senackich poprawek trzeba większości bezwzględnej. Zjednoczona Prawica takiej większości - bez posłów porozumienia - może nie mieć

Specustawa autorstwa PiS, uchwalona 6 kwietnia, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego, znajduje się obecnie w Senacie. W poniedziałek trzy połączone komisje tej izby zarekomendowały Senatowi odrzucenie ustawy w całości.

We wtorek będzie ona rozpatrywana na plenarnym posiedzeniu Senatu. Jeśli senatorowie zgłoszą poprawki lub przyjmą wniosek o odrzucenie specustawy w całości, druk wróci do Sejmu. Tam z kolei, do odrzucenia ewentualnego sprzeciwu lub poprawek Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów - o jeden głos więcej, niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się) - co najmniej 231 posłów przy stuprocentowej frekwencji na sali. Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia.

Senat PAP-1200.jpg
Ustawa o wyborach korespondencyjnych. Jest rekomendacja senackich komisji

Poparcie albo rozpad koalicji

- Muszą mieć świadomość, że jeśli zagłosują w Sejmie wbrew rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości, czyli za odrzuceniem ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego, będą musieli opuścić nasz klub, a także Zjednoczoną Prawicę - oświadczył Krzysztof Sobolewski.

- Liczymy jednak na to, że zarówno szef Porozumienia Jarosław Gowin, jak i jego posłowie nie zapiszą się w historii jak poseł Władysław Siciński, który swoim liberum veto zerwał obrady Sejmu - dodał polityk PiS.

Wyjście Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy oznaczałoby, że PiS straci większości w Sejmie. - Jesteśmy gotowi na każdy wariant - zaznaczył Krzysztof Sobolewski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dr Bartłomiej Biskup: zawieszanie funkcjonowania państwa na 2 lata jest kompletnym absurdem

Dopytywany, czy w takiej sytuacji PiS będzie rozważało zarządzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych, Sobolewski odparł: "wszystkie scenariusz są możliwe".

Zarządzenie marszałek Sejmu

Zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek wybory prezydenckie mają odbyć się 10 maja, choć przedstawiciele partii rządzącej w poniedziałek wypowiadali się sceptycznie na temat możliwości przeprowadzenia wyborów w tym terminie. Również szef PKW Sylwester Marciniak ocenił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" i "Dziennikiem Gazetą Prawną", że przeprowadzenie wyborów w terminie 10 maja "nie jest możliwe". 


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Widzę jakieś elementy braku lojalności". Wiceprezes PiS o Porozumieniu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 12:55
- Ugrupowania Jarosława Gowina niestety nie nawiązuje do tradycji Porozumienia Centrum, ponieważ myśmy byli bardzo lojalni, a tutaj widzę jakieś elementy braku lojalności. Nie wiem, z czego to wynika do końca, czy z ambicji osobistych, czy z jakiegoś planu politycznego - powiedział wiceprezes PiS Adam Lipiński na antenie Radia Wrocław.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagrał va banque". Dr Sergiusz Trzeciak o działaniach politycznych Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 12:38
- W polityce małżeństwa zawiera się najczęściej z rozsądku, nie z miłości. Dlatego nigdy nie należy mówić nigdy i nawet najbardziej egzotyczna koalicja wydaje się możliwa - powiedział dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. komunikacji strategicznej o ewentualnych scenariuszach stojących przed Jarosławem Gowinem i jego partią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senator PiS: nie zajmujemy się rozporządzeniami, tylko ustawami. Dajmy pracować rządowi

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 15:12
- Senat nie przyjmuje rozporządzeń tylko pracuje nad ustawami. Dajmy pracować rządowi, nie możemy żądać czegoś, do czego nie mamy uprawnień - powiedział podczas posiedzenia senackich komisji Marek Komorowski (PiS). Opowiedział się też za przeprowadzeniem zmian w konstytucji.
rozwiń zwiń