X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Ardanowski: jeśli susza będzie się rozwijać, rolnicy nie zostaną pozbawieni pomocy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 19:45
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że nawet wobec niedoborów wody w Polsce nie zabraknie żywności. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na wielu obszarach kraju mamy do czynienia z suszą hydrologiczną i rolniczą.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski: w Polsce jest różny rozkład opadów i dlatego nie ma się co obawiać zjawisk, które mogłyby w sposób drastyczny ograniczyć dostęp do żywności (IAR)
  • Minister rolnictwa: jeżeli okazałoby się, że zbiory są mniejsze, to będzie ograniczany eksport nadwyżek żywności (IAR)
  • Jan Krzysztof Ardanowski: w sytuacji strat spowodowanych suszą rolnicy mogą liczyć na pomoc państwa (IAR)
Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że w sytuacji strat spowodowanych suszą rolnicy mogą liczyć na pomoc państwa
Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że w sytuacji strat spowodowanych suszą rolnicy mogą liczyć na pomoc państwaFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że mimo trudnych warunków hydrologicznych nie powinniśmy się obawiać niedoborów żywności. Jak wyjaśnił minister rolnictwa, Polska jest na tyle zróżnicowanym krajem, że różnica w okresie wegetacji między np. północno-wschodnią a południowo-zachodnią Polską wynosi 28 dni.

EN_rolnicy-1200.jpg
Dobre wieści dla rolników. Pieniądze z dopłat bezpośrednich dostaną wcześniej

- To stwarza różne warunki rolnicze. Z tych różnic wynika również różny rozkład opadów i dlatego nie ma się co obawiać jakichś masywnych zjawisk, które mogłyby w sposób drastyczny ograniczyć dostęp do żywności Polakom - powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister wyjaśnił też, że nawet jeśli byłyby kłopoty z żywnością, będą podjęte odpowiednie działania, które zabezpieczą Polaków. - Jeżeli byłaby taka sytuacja, że zbiory byłyby mniejsze, chociaż deszcze z ostatnich dni poprawiły sytuację roślin, to będzie ograniczany eksport nadwyżek żywności - dodał.

Będzie wsparcie państwa

Zarazem Jan Krzysztof Ardanowski dodał, że w sytuacji strat spowodowanych suszą rolnicy mogą liczyć na pomoc państwa. - Jeśli susza będzie się rozwijać, to rolnicy nie zostaną pozbawieni wsparcia - zapewnił. W tym roku, jak tłumaczył szef resortu rolnictwa, straty wynikające z suszy mają być szacowane automatycznie, a rolnicy będą mogli skorzystać ze specjalnej aplikacji, by wykazać, że na danym obszarze wystąpiła susza.

- Jeżeli będzie takie wskazanie, to wypłata pomocy nastąpi automatycznie - zapewnił minister.

Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśniał, że spośród automatycznie zgłoszonych wniosków o wsparcie rolników, którzy ponieśli straty z powodu suszy, weryfikowanych będzie zgodnie z wymogami unijnymi 5 proc. gospodarstw.

uprawa free 1200.jpg
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego: susza może odbić się na eksporcie żywności
Polskę może dotknąć najsilniejsza od 50 lat susza, jeśli po wiośnie utrzyma się niski poziom opadów (opr. Adam Ziemienowicz/PAP)Jeśli po wiośnie utrzyma się niski poziom opadów, Polskę może dotknąć najsilniejsza od 50 lat susza. (opr. Adam Ziemienowicz/PAP)

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ardanowski: z powodu suszy nie zabraknie w Polsce żywności, ale sytuacja jest poważna

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 08:34
- Mamy ogromną ilość żywności, którą eksportujemy - mniej więcej połowa polskiej żywności jest eksportowana [...]. Jeżeliby się okazało, że tej żywności byłoby mniej z powodu suszy, to będzie zmniejszany eksport. Żywności na pewno nie zabraknie, ale sytuacja jest rzeczywiście poważna - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: nie ma obawy drastycznego wzrostu cen żywności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 08:30
– Nie ma żadnych istotnych powodów, by obawiać się drastycznego wzrostu cen żywności w Polsce – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wrócił spokój, to zasługa rolników". Prezydent o bezpieczeństwie żywnościowym

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 11:47
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że bezpieczeństwo żywnościowe Polskie jest zasługą polskich rolników. W TVP 1 prezydent podkreślał, że znaczna większość naszej żywności pochodzi z produkcji krajowej.
rozwiń zwiń