"Dolina śmierci". Niezwykła animacja poświęcona grozie KL Gusen
Instytut Pileckiego opublikował animację ukazującą grozę KL Gusen. We wtorek minęło 75 lat od wkroczenia żołnierzy amerykańskich, którzy wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen, znajdujący się na terenie Austrii niedaleko Linzu. Był to jeden z najcięższych obozów III Rzeszy i jednocześnie jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej.
2020-05-06, 03:12
Kierownik Działu Edukacji Instytutu Pileckiego Roch Dąbrowski wyjaśnia, że scenariusz filmu powstał na podstawie niepublikowanych dotąd wspomnień jednego z więźniów KL Gusen Józefa Żmija.
Powiązany Artykuł
German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny
W 1934 roku został burmistrzem Pszczyny. Pełnił tę funkcję do momentu zajęcia Polski przez wojska III Rzeszy w 1939 roku. Aresztowany w 1940 roku przez Niemców został wywieziony do obozu w Dachau, a następnie przeniesiony do obozu Gusen. Był tam więziony do momentu wyzwolenia obozu 5 maja 1945 roku. Na terenie Gusen uczestniczył w tworzeniu struktur konspiracyjnych. Swoje wspomnienia z obozu zatytułował "Dolina śmierci".
Fragmenty historycznych kronik filmowych
Roch Dąbrowski dodaje, że relacja Józefa Żmija ilustrowana jest między innymi fragmentami kronik filmowych nagranych w maju 1945 roku. Część z nich weszła do filmu pod tytułem "Nazi Concentration Camps" - amerykańskiego filmu dokumentalnego w reżyserii George'a Stevensa dokumentującego wkroczenie armii amerykańskiej do niemieckich obozów koncentracyjnych w 1945. Film był dowodem oskarżenia w procesach norymberskich.
REKLAMA
Animację można obejrzeć na facebookowym profilu Instytutu Pileckiego.
Według szacunków, w Mauthausen-Gusen więziono przeszło 335 tysięcy osób - mężczyzn, kobiet i dzieci. Zmarło od 71 do 122 tysięcy, z czego ponad 28 tysięcy polskich obywateli. Polacy stanowili około 25 procent wszystkich więźniów i byli najliczniejszą grupą narodowościową.
mbl
REKLAMA
REKLAMA