X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Tarcza antykryzysowa. Ponad 13 mln zł dodatkowego wsparcia dla urzędów pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 06:57
- Przeznaczyliśmy dodatkowe ok. 13,5 mln zł dla urzędów pracy na realizację przez nie zadań przewidzianych w tarczy antykryzysowej - przekazała minister pracy Marlena Maląg. Zależy nam na tym, aby wsparcie jak najszybciej trafiało do firm i pracowników - dodała. Z danych MRPiPS wynika, że do przedsiębiorców trafiło już ponad 6,24 mld złotych z tytułu wsparcia z różnych instrumentów tarczy antykryzysowej.
Dla wojewódzkich urzędów pracy nowe zadania związane z kryzysem wywołanym pandemią oznaczają zwiększone koszty ich obsługi.
Dla wojewódzkich urzędów pracy nowe zadania związane z kryzysem wywołanym pandemią oznaczają zwiększone koszty ich obsługi. Foto: Polska Press/East News

- Wspieramy urzędy na każdym możliwym polu. Zależy nam na tym, żeby wnioski przedsiębiorców bez zbędnej zwłoki były przez urzędników rozpatrywane, a wsparcie jak najszybciej trafiało do firm i pracowników - zapewniła Maląg.

Wsparcie na "każdym możliwym polu"

produkcja1200.jpg
Ze skutkami koronawirusa polska gospodarka radzi sobie najlepiej w UE. Ekonomista tłumaczy, dlaczego

Wyjaśniła, że wsparcie na "każdym możliwym polu" oznacza, że resort pracy m.in. na bieżąco współpracuje z Konwentem Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy oraz Radą Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy, a wszelkie pojawiające się trudności we wdrażaniu nowych instrumentów są na bieżąco omawiane i rozwiązywane.

W ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, czytamy, że koszty obsługi zadań realizowanych przez powiatowe urzędy pracy w ramach tarczy (czyli odpowiednio dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń osób zatrudnionych przez organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz pożyczki dla mikroprzedsiębiorców) finansowane są z środków Funduszu Pracy.

Koszty obsługi wynoszą 0,5 proc. kwoty przeznaczonej na realizację wymienionej wyżej pomocy udzielanej przez powiatowy urząd pracy, a przekazane środki stanowią dochód powiatu.

shutterstock_fabryka-1200.jpg
Tarcza finansowa. Dzięki subwencjom dla firm przybywa uratowanych miejsc pracy

- W ramach tych środków mogą być finansowane koszty niezbędne do realizacji udzielonego wsparcia, w tym koszty dodatkowego wynagrodzenia pracowników powiatowych urzędów pracy w związku ze zwiększonymi nakładami pracy - podkreśliła Maląg.

Limity dla urzędów

Jak podaje MRPiPS, na ten cel - według stanu na 5 maja - powiatowym urzędom pracy zostały ustalone limity w wysokości ponad 33 mln złotych. Ministerstwo wskazuje, że podobnie wygląda sytuacja w przypadków wojewódzkich urzędów pracy, które realizują zadania z tarczy związane ze wsparciem z środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Tarcza antykryzysowa. Zobacz, ile pieniędzy trafiło do firm, które mają kłopoty

Resort przypomina, że w tym przypadku mowa jest o dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych przez przedsiębiorców, organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego, u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie epidemii koronawirusa, objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy. Dla wojewódzkich urzędów pracy nowe zadania oznaczają zwiększone koszty ich obsługi.

Resort zaznacza, że przeznaczono dodatkowe ok. 13,5 mln zł na koszty obsługi tych zadań w bieżącym roku. Zabezpieczona w planie finansowym Funduszu kwota obejmuje wydatki m.in. na wynagrodzenia pracowników realizujących zadania przewidziane w tarczy.

maląg marlena PR1 1200x660.jpg
Pandemia COVID-19. Marlena Maląg: wypłacono ponad 5 mld zł na ratowanie miejsc pracy

- Pula środków została rozdysponowana na poszczególne wojewódzkie urzędy pracy. Decyzję o przeznaczeniu przyznanych środków na koszty obsługi zadań przewidzianych w tarczy antykryzysowej podejmuje dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy zgodnie z bieżącymi potrzebami - wyjaśniła Maląg.

212 mld zł w ramach tarczy

Resort zaznacza, że z Funduszu Pracy czy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przekazywane są urzędom środki na realizację (i związane z tym koszty) pozostałych działań, nie tylko tych związanych z tarczą antykryzysową. Chodzi m.in. o finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, zadań realizowanych w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego (oba zadania finansowane z środków FP) czy zadań realizowanych przez marszałków województw przy pomocy wojewódzkich urzędów pracy (FGŚP).

Na obsługę tych zadań urzędy otrzymują wsparcie z resortu, które może być przeznaczone m.in. na dofinansowanie kosztów zatrudnienia oraz szkoleń pracowników powiatowych urzędów pracy, czy wynagrodzenia pracowników wojewódzkich urzędów pracy.

Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł.

Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł. Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mam nadzieję, że kryzys będzie przejściowy". Prezydent o wpływie COVID-19 na gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 19:10
- Polska gospodarka jeszcze kilka miesięcy temu rozwijała się niezwykle dynamicznie. Była jedną z najlepiej rozwijających się gospodarek w Europie. Musimy zrobić wszystko, żeby gospodarcze skutki tego kryzysu zostały jak najszybciej zminimalizowane - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przyjął tarczę antykryzysową 3.0. Wsparcie dla gospodarki w obliczu epidemii

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 20:58
Sejm przyjął trzecią odsłonę tarczy antykryzysowej. To pakiet nowelizacji około 40 ustaw, zawierający dalsze propozycje pomocy dla gospodarki w związku z koronawirusem. Tarczę 3.0 poparło 233 posłów, przeciw było 212, wstrzymało się 11.
rozwiń zwiń