X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Artyści dziękują ministrowi kultury za poparcie opłaty reprograficznej

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 13:51
Urszula Dudziak, Zygmunt Miłoszewski, Krzysztof Cugowski i Marek Kościkiewicz wystosowali list do ministra kultury, Piotra Glińskiego - dziękują za wyrażone niedawno poparcie dla idei wprowadzenia w Polsce opłaty reprograficznej.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr GlińskiFoto: PAP/Piotr Nowak

Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów, która nie ma opłaty reprograficznej, czyli opłaty doliczanej do cen urządzeń i nośników służących do kopiowania treści np. skanerów, kopiarek, czystych płyt CD, która kierowana jest, poprzez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, do artystów.

Piotr Gliński kwiecień 2020 pap 1200.jpg
Wsparcie w ramach "Kultury w sieci". Piotr Gliński: rozmawiamy o zwiększeniu puli pieniędzy

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział niedawno, że kwestia ta zostanie wkrótce uregulowana, a część pieniędzy z tej opłaty zasili tworzony właśnie fundusz ubezpieczeń dla artystów.

Stowarzyszenie "Razem dla kultury", które wystosowało list do Glińskiego, od lat działało na rzecz wprowadzenia w Polsce opłaty reprograficznej.

"Dziękujemy za Pana poparcie dla urealnienia opłaty od czystych nośników. Ta decyzja bardzo pomoże polskiej kulturze. Jest ona szczególnie ważna dla twórców, artystów i pracowników kultury, zwłaszcza teraz, gdy wielu z nas z powodu pandemii zostało pozbawionych możliwości zarabiania. Przypominamy, że wbrew propagandzie lobbystów międzynarodowych korporacji opłata ta w żaden sposób nie obciąży budżetu państwa ani polskich konsumentów. Koncerny czerpiące ogromne zyski ze sprzedaży sprzętów służących m.in. do odtwarzania i kopiowania utworów, przeznaczą na polską kulturę bardzo niewielką część swoich przychodów" – napisali autorzy listu.

"Wygrała polska kultura"

"Szczerze doceniamy, że nie uległ Pan presji światowych gigantów technologicznych, które od lat blokowały w Polsce wprowadzenie tego rozwiązania. Wiemy, jak wielkie środki globalne korporacje przeznaczyły na działania lobbingowe w tej sprawie. Z tej przyczyny Polska została jednym z ostatnich krajów w Europie bez adekwatnej rekompensaty za kopiowanie na własny użytek. Poprzednie rządy nie miały odwagi zmienić tej sytuacji. Tym bardziej popieramy Pana decyzję. Wygrała polska kultura!" – podkreślili artyści.

"Panie Ministrze, są kwestie, w których możemy mieć różne poglądy, ale wszystkim nam niewątpliwie bliskie jest dobro polskiej kultury. Doceniamy Pana działanie w tej sprawie. Deklarujemy pełną otwartość i chęć rozmowy na wszystkie tematy ważne dla środowisk kreatywnych" – dodali twórcy.

List podpisali Urszula Dudziak, Krzysztof Cugowski, Marek Kościkiewicz i Zygmunt Miłoszewski.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielomilionowa pomoc, program "Kultura w sieci". Piotr Gliński odpowiada Zygmuntowi Miłoszewskiemu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 17:34
- Wielomilionowa pomoc dla przedsiębiorstw z branży kultury, NGO-sów; program "Kultura w sieci" z budżetem 80 mln zł; większa pomoc socjalna MKiDN - to część działań MKiDN na rzecz ludzi kultury przypomnianych przez ministra Piotra Glińskiego w odpowiedzi pisarzowi Zygmuntowi Miłoszewskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie Zamku Królewskiego w Warszawie. Gliński: to czas nowej normalności polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 14:53
- Ta "nowa normalność", bo tak nazywamy ten czas, jest także nową normalnością dla polskiej kultury - powiedział minister kultury Piotr Gliński podczas symbolicznego otwarcia Bramy Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie, będącego głównym akcentem ponownego udostępniania zwiedzającym niektórych instytucji takich jak muzea, archiwa i biblioteki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setki spektakli, festiwali, koncertów i wydarzeń. Resort kultury podsumował Rok Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 12:33
- Obchodzimy dzisiaj 201. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. To dobra okazja, żeby przypomnieć dzieło tego wielkiego kompozytora, ale także podsumować jeszcze raz, nieco symbolicznie, Rok Moniuszkowski – mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń