"Potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju". Prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent Andrzej Duda zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument przewiduje przygotowanie i wprowadzenie ustawy o zarządzaniu i bezpieczeństwie narodowym, która ustali hierarchię strategicznych i planistycznych dokumentów dotyczących bezpieczeństwa narodowego. - Przygotowanie tego dokumentu zajęło kilka lat, a odnosi się on do zmian, jakie nastąpiły w okresie ostatniego pięciolecia - wskazał prezydent Andrzej Duda. 

2020-05-12, 12:15

"Potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju". Prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: strategia odpowiada na zagrożenia i pokazuje możliwości rozwoju (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Podpisany przez prezydenta dokument opisuje sytuację bezpieczeństwa, zagrożenia i wyzwania oraz pożądane działania
  • Dotyczy kwestii politycznych, militarnych, gospodarczych, energetycznych, społecznych, uwzględnia także zagrożenia klimatyczne
  • Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP jest podstawowym dokumentem państwowym dotyczącym bezpieczeństwa i obronności
  • Poprzedni taki dokument, który obowiązywał do dziś, powstał w 2014 roku 

Nowe aspekty rzeczywistości

Przemawiając podczas uroczystości podpisania strategii, prezydent podkreślił, że jest to niezwykle ważny dokument dotyczący bezpieczeństwa naszego państwa i regulujący strategię bezpieczeństwa narodowego. - Przygotowanie tego dokumentu zajęło kilka lat. A odnosi się on przede wszystkim do zmian, które nastąpiły w okresie ostatniego pięciolecia i tej rzeczywistości, która w związku z tym jest dzisiaj i w której musimy działać, patrząc w przyszłość, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszego państwa, potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju - wyjaśnił

Powiązany Artykuł

mucha screen PR1 jedynka free 1200.jpg
"Kluczowy dokument". Paweł Mucha o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP

Andrzej Duda powiedział, że nowy dokument uwzględnia wszystkie aspekty, które pojawiły się od 2014 roku, gdy powstała poprzednia Strategia. Chodzi między innymi o niebezpieczeństwo epidemiczne, z którym mamy do czynienia od pewnego czasu. Wyjaśnił, że sytuacja epidemiczna wymusza podjęcie odpowiednich przedsięwzięć na przyszłość.

REKLAMA

Nacisk na energetykę

Andrzej Duda zauważył, że w ciągu ostatnich lat zaszły także zmiany w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Prezydent wyjaśnił, że inwestycje w sektorze energetycznym mają gwarantować Polsce bezpieczeństwo i suwerenność gazową, a przede wszystkim uniezależnienie od dostaw z Rosji. Andrzej Duda przypomniał, że sześć lat temu nie było jeszcze ukończonego gazoportu w Świnoujściu, który obecnie istnieje, jest rozbudowywany do 7,5 miliarda metrów sześciennych rocznie oraz gazociągu Baltic Pipe, który będzie prowadził gaz z szelfu norweskiego przez Danię, dno Morza Bałtyckiego do Polski. Strategia przewiduje budowę także nowych interkonektorów gazowych z państwami sąsiadującymi i rozwój sieci gazowej w naszej części Europy.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Uniezależnienie się od dostaw ze Wschodu to nasz cel". Jakub Wiech o Baltic Pipe

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego kładzie nacisk także na bezpieczeństwo militarne Polski. Prezydent zaznaczył, że dokument uwzględnia zmiany, jakie zaszły w polskiej armii w ostatnich latach, czyli m.in. utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, zwiększenie uposażeń żołnierzy i wydatków budżetowych na obronność. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że Wojsko Polskie w ostatnich latach zostało znacznie zwiększone i zmodernizowane.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Dowód na dbanie o bezpieczeństwo ojczyzny". Andrzej Duda wspiera polskie firmy zbrojeniowe

REKLAMA


- Podpisaliśmy wiele bardzo ważnych kontraktów, które mają prowadzić do modernizacji wyposażenia naszej armii. Ale to cała modernizacja naszej armii także w ogromnym stopniu w oparciu o to, co oferuje przemysł krajowy - armatohaubice KRAB, moździerze RAK, a więc wszystko to, co dzisiaj znamionuje nowoczesną armię, a w co dalej chcemy polskie wojsko wyposażać, stanowi także ten element naszej strategii - wyjaśnił

Powiązany Artykuł

Mariusz Błaszczak PR24 663.JPG
Szef MON: w przyszłym tygodniu prezydent podpisze nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

Cztery filary strategii

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego jest dokumentem jawnym. Na jej bazie powstaną szczegółowe wytyczne dotyczące kierunków rozwoju bezpieczeństwa. Te dokumenty będą już utajnione.

Na strategię składają się cztery filary: bezpieczeństwo państwa i obywateli, Polska w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego, tożsamość i dziedzictwo narodowe oraz rozwój społeczny i gospodarczy z uwzględnieniem ochrony środowiska. Akcentuje się w nim sytuację międzynarodową, w tym konflikty i rywalizacje między mocarstwami. Podkreśla się dynamiczny rozwój nowych technologii i szeroką współpracę z innymi krajami. Wskazuje się także na zagrożenia dla bezpieczeństwa w obszarze ochrony środowiska naturalnego oraz potrzebę poprawy zarządzania bezpieczeństwem narodowym.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Szczyt NATO w Warszawie zmienił Sojusz. Trwa proces wzmacniania wschodniej flanki

W strategii podkreślono, że interesy narodowe w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego obejmują: strzeżenie niepodległości, nienaruszalności terytorialnej, suwerenności oraz zapewnienie bezpieczeństwa państwa i obywateli, kształtowanie porządku międzynarodowego, opartego na solidarnej współpracy i poszanowaniu prawa międzynarodowego, umacnianie tożsamości narodowej i strzeżenie dziedzictwa narodowego oraz zapewnienie warunków do trwałego i zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego oraz ochronę środowiska naturalnego.

Dokument został zatwierdzony przez Radę Ministrów 30 kwietnia. Powstawał wiele miesięcy, a jego pierwszy zarys kierownictwo Biura Bezpieczeństwa Narodowego przedstawiło dwa lata temu.


ms, mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej