Prośba o szeroki konsensus. Prezydent spotkał się z marszałek Sejmu

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Głównym tematem spotkania w Pałacu Prezydenckim było nowe prawo wyborcze.

2020-05-12, 20:40

Prośba o szeroki konsensus. Prezydent spotkał się z marszałek Sejmu
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Foto: KPRP/Grzegorz Jakubowski/Twitter

W Sejmie zakończyło się drugie czytanie projektu ustawy o formie głosowania w wyborach prezydenckich. Posłowie debatują nad przepisami, które przewidują głosowanie hybrydowe - wyborca będzie mógł iść do lokalu wyborczego, ale będzie też mógł wybrać głosowanie korespondencyjne.

Powiązany Artykuł

Maria Koc 663.jpg
Senator Maria Koc: zrobiliśmy wszystko, by wybory odbyły się w konstytucyjnym terminie

Posłowie do trzeciego czytania, a potem do głosowania nad całością projektu mają przystąpić jeszcze we wtorek. Wicemarszałek Ryszard Terlecki po zakończeniu popołudniowej dyskusji ogłosił przerwę w obradach do 20.00.

Szeroki konsensus

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział IAR, że prezydentowi zależy na konsensusie dotyczącym ustawy.

- Prezydentowi bardzo na tym zależy i ogromnie o to prosił panią marszałek, żeby prace nad tą ustawą, żeby to wszystko, co się wokół tej ustawy dzieje, odbywało się w maksymalnie szerokim konsensusie, maksymalnie oczywiście dużej ilości sił politycznych, które zasiadają w polskim parlamencie - powiedział rzecznik prezydenta. Jak dodał, "to bardzo ważne dla pana prezydenta, to bardzo ważne także dla naszej demokracji".

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda Twitter 1200.jpg
"Cynizm polityczny". Prezydent o postawie polityków opozycji ws. wyborów

Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego na jutro marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Spotkanie będzie dotyczyło tej samej sprawy - nowego prawa wyborczego.

Rejestracja kandydatów

Projekt Prawa i Sprawiedliwości wprowadza głosowanie mieszane w wyborach prezydenckich ogłoszonych w 2020 roku. Organizacją i przeprowadzeniem wyborów ma się zająć Państwowa Komisja Wyborcza.

Kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu, zostaną uznani za zarejestrowanych w wyborach w kolejnym terminie.

Projekt zakłada również, że rozporządzenie ministra zdrowia określi wykaz środków ochrony osobistej dla członków obwodowych komisji wyborczych.

REKLAMA

Zaproponowane przepisy dają też możliwość marszałkowi Sejmu zmiany terminów wynikających z kalendarza wyborczego, określonego w postanowieniu o zarządzeniu wyborów. Z takim wnioskiem może wystąpić minister zdrowia, mając na względzie sytuację epidemiczną. Przed podjęciem decyzji, marszałek Sejmu zasięga opinii Państwowej Komisji Wyborczej.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej