X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Dyrektor Biebrzańskiego PN odwołany. Ministerstwo Środowiska uzasadnia decyzję

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 23:26
"Decyzja o odwołaniu pana Andrzeja Grygoruka ze stanowiska dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego została podjęta po szczegółowej analizie wyników kontroli i audytu przeciwpożarowego" - poinformował resort środowiska. Nowego szefa parku wyłoni konkurs.
Andrzej Grygoruk
Andrzej GrygorukFoto: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

W środę minister środowiska odwołał ze stanowiska Andrzeja Grygoruka, który kierował działalnością Biebrzańskiego PN od 3,5 roku.

Sam dyrektor mówił PAP, że dymisję dostał w Warszawie, ale nie zna uzasadnienia tej decyzji szefa resortu środowiska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200_pożar_PAP.jpg
Po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogromne wsparcie dla OSP

Uzasadnienie MŚ

"Decyzja o odwołaniu pana Andrzeja Grygoruka ze stanowiska dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego została podjęta po szczegółowej analizie wyników kontroli i audytu przeciwpożarowego zleconego przez Ministerstwo Środowiska oraz przekrojowej ocenie działalności zarządczej" - poinformował wieczorem PAP rzecznik tego resortu Michał Gzowski.

Biebrzański Park Narodowy jest największym w Polsce obszarem chronionym, zajmuje powierzchnię ok. 59. tys. ha. Jest m.in. ostoją łosia i rzadkich gatunków ptaków. Andrzej Grygoruk był dyrektorem tego parku od października 2016 roku, a wcześniej jego wicedyrektorem (dwukrotnie) i wieloletnim pracownikiem.

Płonący park narodowy

W kwietniu doszło tam do największego w historii tego parku pożaru, który objął ok. 5,5 tys. ha bagiennych łąk i lasów. Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała tydzień i zakończyła się 26 kwietnia. Wzięło w niej udział w sumie ok. 1,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników wspieranych m.in. przez żołnierzy obrony terytorialnej, służby parkowe i leśne czy okolicznych mieszkańców. Używano samolotów i śmigłowców Lasów Państwowych, policji i SG.

>>>[POLSKIE RADIO 24] "Mogło dojść do podpalenia". Minister środowiska o pożarze Biebrzańskiego Parku Narodowego

Śledztwo, w którym m.in. ustalane są przyczyny i okoliczności tego pożaru, wszczęła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Andrzej Grygoruk nie krył swoich podejrzeń, że doszło do podpalenia; ustanowił nawet nagrodę w wysokości 10 tys. zł za pomoc w ustaleniu sprawcy. Obecnie to kwota 126 tys. zł, bo dołożyły się do niej również osoby prywatne i wójt gminy Sztabin.

Konkurs wyłoni nowego szefa BPN

Park pod kierownictwem odwołanego właśnie dyrektora firmował też zbiórkę pieniędzy na potrzeby jednostek OSP, które przez wiele dni działały przy pożarze. Ostatecznie na specjalnie utworzonym koncie zebrano ok. 3,5 mln zł od blisko 38 tys. darczyńców. Pieniądze zostały podzielone między 89 jednostek OSP w regionie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Dowód niezwykłego bohaterstwa". Prezydent podziękował strażakom za walkę z pożarem parku narodowego

Nowy dyrektor parku zostanie powołany w konkursie, który ogłasza minister środowiska. Wśród wymagań wobec kandydatów jest wykształcenie i wiedza z zakresu "spraw należących do właściwości dyrektora parku narodowego" oraz co najmniej 6-letni staż pracy, w tym co najmniej 3-letni staż na stanowisku kierowniczym.

ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pół miliona zł na ratunek Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jest deklaracja ministra środowiska

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 13:51
Ministerstwo Środowiska zapewnia, że w pełni sfinansuje koszt ratowania palącego się od niedzieli Biebrzańskiego Parku Narodowego na Podlasiu. Spłonęło ok. 4 tys. z prawie 60 tys. hektarów parku. Jak informuje resort, przyczyną pożarów było nielegalne wypalanie traw i nieumyślne zaprószenie ognia.
rozwiń zwiń