more_horiz
Wiadomości

Sejm przyjął uchwałę ws. upamiętnienia 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 20:56
Sejm przyjął przez aklamację uchwałę ws. upamiętnienia 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. "Sejm oddaje hołd wszystkim Polakom, którzy stali się ofiarami II wojny światowej" - głosi uchwała.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek
Marszałek Sejmu Elżbieta WitekFoto: PAP/Marcin Obara

W uchwale podkreślono, że "była to największa i najbardziej brutalna wojna w historii ludzkości". "Do jej wybuchu doprowadziły dwa reżimy totalitarne: nazistowskie Niemcy i komunistyczny Związek Sowiecki. Wyrazem ich mocarstwowych ambicji był podpisany 23 sierpnia 1939 r. pakt Ribbentrop-Mołotow, na podstawie którego Europę Środkową i Wschodnią podzielono na strefy okupacyjne" - zaznaczono.

pliecki_663.jpg
Rotmistrz Witold Pilecki – 119. rocznica urodzin

Przypomniano, że "wojna przyniosła śmierć dziesiątkom milionów ludzi, tragedię Holocaustu, unicestwienie dorobku materialnego i kulturalnego całych narodów oraz eksterminację ich elit".

"Sejm oddaje hołd wszystkim poległym"

Uchwała głosi, że "choć w 1945 r. cały świat cieszył się z pokonania hitlerowskich Niemiec, koniec II wojny światowej nie przyniósł państwom Europy Środkowej i Wschodniej wolności, lecz nowe uzależnienie i komunistyczne zniewolenie". "W istocie eliminacja skutków II wojny światowej możliwa była dopiero w momencie wycofania sił zbrojnych Związku Sowieckiego, a następnie Federacji Rosyjskiej z Europy Środkowej i Wschodniej" - zwrócono uwagę.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom, którzy stali się ofiarami II wojny światowej - żołnierzom, członkom ugrupowań partyzanckich, uczestnikom ruchu oporu, członkom Polskiego Państwa Podziemnego oraz ludności cywilnej" - napisano w uchwale Sejmu.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Niemiecki raport dot. zbrodni katyńskiej. IPN po raz pierwszy opublikował pełną dokumentację

Dodano, że "mając na względzie pamięć o nich, a także dobro ich rodzin i całego państwa polskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stoi na stanowisku, że siła nie może się opłacać agresorowi, i dlatego niezałatwione do dziś, słuszne i zgodne z zasadą sprawiedliwości, roszczenia Polski i Polaków powinny być zaspokojone".

"Pamięć jest fundamentem"

Mariusz Błaszczak 1200 PAP.jpg
"Nie odzyskaliśmy wtedy wolności". Szef MON o II wojnie światowej

"Jednocześnie, mając na uwadze ogrom ludzkiego cierpienia i straty materialne poniesione przez narody Europy Środkowej i Wschodniej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednoznacznie sprzeciwia się próbom zakłamywania historii i oskarżania faktycznych ofiar o spowodowanie wybuchu wojny. Rewizjonizm historyczny i manipulowanie faktami stanowią brak szacunku dla pamięci ofiar, budzą również uzasadnione obawy przed kwestionowaniem ładu międzynarodowego opartego na prawie" - wskazano.

Uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej kieruje wyrazy solidarności do państw Europy Środkowej i Wschodniej, w tym do państw bałtyckich, tj. Estonii, Litwy oraz Łotwy, których parlamenty wielokrotnie zabierały głos w sprawie manipulowania historią". "Zwraca również uwagę na Rezolucję Parlamentu Europejskiego z dnia 19 września 2019 r. w sprawie znaczenia europejskiej pamięci historycznej dla przyszłości Europy" - dodano.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Brzemię zwycięstwa". Międzynarodowa konferencja naukowców nt. II wojny światowej

Zaznaczono, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa do przeciwstawienia się próbom rozmywania odpowiedzialności za dramat milionów obywateli Europy i świata". "Jedynie pamięć o ofiarach reżimów totalitarnych i szacunek dla prawdy historycznej mogą być fundamentem pokoju w Europie - wskazano.

pkr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem