Media: Jan Paweł II istotną postacią XX wieku. "Wtedy upadł komunizm, demokratyzowała się Polska"

Jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników Portugalii, “Diario de Noticias”, ocenia w sobotnim wydaniu, że św. Jan Paweł II był jedną z istotnych postaci XX w., zwłaszcza jego drugiej połowy, zakończonej upadkiem komunizmu w Europie i demokratyzacją Polski.

2020-05-16, 21:00

Media: Jan Paweł II istotną postacią XX wieku. "Wtedy upadł komunizm, demokratyzowała się Polska"
Jan Paweł II . Foto: giulio napolitano/Shutterstock.com

Gazeta przypomina wpływ Karola Wojtyły na oba te wydarzenia i podkreśla, że Jan Paweł II był papieżem, który dotychczas najczęściej odwiedził Portugalię: w 1982, 1991 i 2000 r.

Powiązany Artykuł

Jan Paweł II EN 1200.jpg
100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Sprawdź wyjątkową oprawę Polskiego Radia

Tłumaczy, że miejscem szczególnie bliskim Polaka było sanktuarium w Fatimie, ponieważ Wojtyła wiązał swoje ocalenie z zamachu w Rzymie w 1981 roku ze wstawiennictwem Matki Boskiej Fatimskiej.

Wydawany w Lizbonie dziennik odnotowuje, że wpływ na zmiany w Polsce i mocną pozycję Kościoła miały paradoksalnie prześladowania ze strony komunistycznego reżimu, które scaliły i umocniły katolików. Zauważa, że wraz z uwięzieniem kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1953 r. i opracowaniem przez niego programu Wielkiej Nowenny, nastąpiła intensyfikacja życia religijnego w Polsce, którego współsprawcą był również biskup, a następnie kardynał Wojtyła.

PAP PAP

"Zmiany w kraju, demokratyzacja, poprawa jakości życia Polaków"

“Diario de Noticias” podkreśla, że pomimo zakończenia w 1966 r. programu Wielkiej Nowenny życie religijne w Polsce nie ustało, a wybór 12 lat później na tron papieski Wojtyły pomógł jeszcze bardziej Kościołowi w jego ojczyźnie.

REKLAMA

Portugalska gazeta zaznacza, że nasileniu się religijności w Polsce towarzyszyły stopniowe zmiany polityczne w kraju i ostatecznie jego demokratyzacja, a z nią także drastyczna poprawa zarobków oraz jakości życia Polaków.

Liberalny dziennik komentuje też, że po śmierci Jana Pawła II w Polsce nastąpił proces stopniowego słabnięcia życia religijnego, przejawiający się m.in. niższą frekwencją rodaków papieża na mszach św., a także spadkiem powołań kapłańskich. Odnotował jednak, że zjawiskom tym towarzyszy większa aktywność świeckich w działalność ruchów i organizacji katolickich, a także wciąż bardzo liczna w porównaniu z resztą Europy obecność młodzieży w życiu Kościoła.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP) /agkm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej