"Jest symbolem i świadkiem historii". List prezydentów w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Wspólny list z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II wystosowali prezydenci Polski i Litwy, Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. "My, Polacy i Litwini, przywiązujemy do postaci św. Jana Pawła II ogromne znaczenie. Jest dla nas symbolem, świadkiem historii, ale także uznajemy w nim współtwórcę wolności naszego regionu" - napisali. 

2020-05-17, 11:44

"Jest symbolem i świadkiem historii". List prezydentów w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II
Pomnik św. Jana Pawła II w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Foto: MAREK LASYK/REPORTER

Posłuchaj

Prezydenci Polski i Litwy napisali list w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

"Jego pierwsza podróż apostolska do Polski, wraz ze dźwięcznymi słowami - »Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi« - miała wpływ nie tylko na Polskę, ale i na litewskie dążenie do wolności. Rozpoczęła proces, który doprowadził do upadku komunizmu i odzyskania niepodległości." - podkreślili przywódcy państw.

Powiązany Artykuł

Jan-Pawel-II-V3-15-05-2020.jpg
Jan Paweł II w Polsce. Niezapomniana pierwsza pielgrzymka. Zobacz serwis specjalny

Zasługi papieża Polaka dla Litwy

Prezydenci przypomnieli, że jeszcze jako biskup krakowski Karol Wojtyła żywo interesował się biegiem wydarzeń na Litwie, czytał wychodzącą wówczas w podziemiu w ZSRR "Kronikę Kościoła Katolickiego na Litwie". Później papież Jan Paweł II mianował biskupem pomocniczym Kowna, a następnie arcybiskupem metropolitą kowieńskim, odważnego inicjatora i redaktora "Kroniki", o. Sigitasa Tamkevičiusa SJ.

Andrzej Duda i Gitanas Nauseda ocenili, że podróż apostolska Jana Pawła II we wrześniu 1993 r., pierwsza w dziejach Litwy wizyta Papieża, stała się dla odbudowującej swoją niepodległość Litwy wielkim moralnym i dyplomatycznym wsparciem. Papież modlił się na Cmentarzu Antokolskim przy mogiłach nowych litewskich bohaterów - ofiar sowieckiej agresji ze stycznia 1991 roku. Odwiedził wszystkie najważniejsze miejsca - źródła duchowej siły Litwinów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Abp Jędraszewski: Jan Paweł II zwrócił się z wołaniem do świata o otwarcie się na Chrystusa

REKLAMA

Prezydenci zaznaczyli, że w trakcie tamtej wizyty papież sformułował tezy programu do budowania dobrosąsiedzkiej przyszłości dla Polaków i Litwinów, dwóch chrześcijańskich narodów tak sobie bliskich, połączonych więzami sąsiedztwa, przyjaźni i braterstwa. "Pamiętamy te słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane wówczas w Wilnie: »Polacy i Litwini są powołani do współpracy i przede wszystkim do słuchania siebie nawzajem, aby dzięki temu wzrastała w nich jedna wiara, ta sama nadzieja i wszystko jednocząca miłość«" - napisali.

663x364-JP2.jpg
Jan Paweł II. Polak papieżem. Zobacz serwis specjalny

Przypomnienie wezwania św. Jana Pawła II

"Jesteśmy głęboko przekonani, że Święty Jan Paweł II zawsze wspiera nasze narody, a w tych dniach pandemii, gdyby mógł, powtórzyłby nam swe wezwanie z 22 października 1978 roku: »Nie lękajcie się«”. - podkreślili prezydenci Polski i Litwy.


Historia pontyfikatu św. Jana Pawła II (PAP) Historia pontyfikatu św. Jana Pawła II (PAP)

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej