X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Odmrażanie połączeń lotniczych. Wiceminister infrastruktury: szczegóły w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 21:29
- W sobotę poinformujemy o etapach odmrażania połączeń lotniczych. Pierwsza faza obejmie przywrócenie rejsów krajowych, bez międzynarodowych - powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała. - Kolejne etapy będą uzależnione m.in. od rozwoju epidemii - dodał.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/viper-zero

- W sobotę, 23 maja, wygasa aktualne rozporządzenie Rady Ministrów, które do tego dnia całkowicie wstrzymało loty. Będzie nowe rozporządzenie, które ten zakaz w pewnej formie przedłuży. Ale wszystko wskazuje na to, że wejdziemy w pierwszy etap odmrażania lotnictwa, czyli przywrócenia lotów krajowych w najbliższym czasie, pewnie na początku czerwca. Szczegóły na ten temat przedstawimy w najbliższą sobotę - powiedział Marcin Horała.

lot boeing 787 dreamliner free pixabay 1200.jpg
LOT szykuje się do wznowienia połączeń. Będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa na pokładach

Zgodnie z rozporządzeniem, do 23 maja obowiązuje zakaz wykonywania lotów krajowych oraz międzynarodowych samolotów przewożących cywilnych pasażerów z lądowaniem na polskich lotniskach. W poniedziałek władze PLL LOT poinformowały, że od 1 czerwca przewoźnik wznowi loty pasażerskie, na razie na trasach krajowych: z Warszawy do Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz z Krakowa do Gdańska.

"Są rekomendacje KE odnośnie przywracania ruchu lotniczego"

Wiceminister infrastruktury przekazał, że pierwsza faza dotycząca przywracania ruchu lotniczego będzie dotyczyła uruchomienia jedynie połączeń krajowych, bez międzynarodowych. Będzie się to jednak wiązało z wprowadzeniem obostrzeń dla pasażerów, lotnisk i linii lotniczych.

- Są rekomendacje Komisji Europejskiej dotyczące przywracania ruchu lotniczego, także dobre praktyki stowarzyszeń linii lotniczych. Rozstrzygające w naszym przypadku będzie stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego. Ono będzie wiążące. I na jego podstawie Urząd Lotnictwa Cywilnego przekaże oficjalnie portom lotniczym i liniom wymogi, jakie będą musieli oni spełnić, aby ruch lotniczy był bezpieczny - podkreślił Marcin Horała.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Kiedyś LOT chylił się ku upadkowi, dziś rozwija skrzydła. Tak zmieniał się narodowy przewoźnik

Wiceminister nie chciał podać konkretnych dat kolejnych faz odmrażania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, w tym tej dotyczącej otwarcia granic. Zastrzegł, że zależą one od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

- Nasze decyzje dotyczące przywracania ruchu lotniczego, a chodzi tu o te dalsze etapy przywracania ruchu lotniczego, to będzie wynik zarówno doświadczeń techniczno-organizacyjnych po przywróceniu ruchu wewnętrznego w Polsce, jak i zniesienia kontroli granicznych i ewentualnego przywracania ruchu międzynarodowego z kolejnymi krajami. Tutaj na pewno nie będziemy podawać dat - powiedział.

Jak dodał, postępowanie może być podobne, jak w przypadku faz dotyczących odmrażania gospodarki. - Nasze decyzje będą podejmowane zgodnie z rozwojem i analizą sytuacji - wskazał.

samolot pll lot lądowanie na okęciu free shutter 1200.jpg
LOT wznowi od czerwca część krajowych rejsów. Zobacz, dokąd będzie można polecieć

Procedury bezpieczeństwa

Polskie Linie Lotnicze LOT w poniedziałek poinformowały, że od 1 czerwca, w związku z przywróceniem niektórych połączeń krajowych, personel pokładowy podczas lotu będzie miał maseczki i rękawiczki, a wszyscy pasażerowie będą musieli mieć zakryte usta i nos.

We współpracy z zarządem Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", Głównym Inspektoratem Sanitarnym i dyrekcjami lotnisk krajowych, LOT wypracował procedury bezpieczeństwa.

"Planowane zmiany na lotniskach, zgodne z wytycznymi IATA, EASA, KE czy ULC-u, obejmują m.in. kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, odizolowanie pasażerów przylatujących i wylatujących, dystans przestrzenny w gate’ach i podczas boardingu, ograniczenie dostępnej infrastruktury (sklepów, saloników biznesowych), dostęp do środków antybakteryjnych i płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi czy obowiązek zakrywania ust i nosa, wprowadzony w Polsce od 16 kwietnia br." - przekazał przewoźnik.

Wiceminister infrastruktury dodał też, że LOT przedstawił swoje propozycje, które - jak powiedział - "jak najbardziej powinien u siebie na swoich lotach wprowadzać, tak jak każdy inny przewoźnik ma do tego prawo". Według niego rządowe zalecenia, które będą przedstawione, "pewnie będą bardzo podobne". - Ale jakie będą konkretnie, to zaprezentujemy w sobotę - powiedział Marcin Horała.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IATA: straty linii lotniczych, większe niż przewidywano. Może zniknąć 25 mln miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 18:03
Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA) poinformowało, że straty linii lotniczych na świecie spowodowane pandemią koronawirusa sięgną 314 mld dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puste niebo i lotniska, straty liczone w miliardach, zwolnienia. Sektor lotniczy w trybie wojny

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 10:41
- Trudno znaleźć dobre słowo. W tej chwili 90 proc. lotów nie funkcjonuje, a samoloty mają nawet problem z tym, gdzie mogą zaparkować - twierdzą eksperci ds. transportu o obecnej sytuacji w lotnictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Linie lotnicze w Europie wznawiają loty, ale do normalności jeszcze daleko

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 12:50
Od maja w Europie pierwsi przewoźnicy zaczęli wznawiać międzynarodowe loty, m.in. z Wiednia i Lizbony. Lotów i pasażerów jest jednak niewiele, a według przedstawicieli branży powrót do normalności może zająć nawet trzy lata.
rozwiń zwiń