X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przełom w walce z koronawirusem? Rozpoczęto testy kliniczne leków na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:57
Pierwszym trzem pacjentom jednoimiennego szpitala zakaźnego w Grudziądzu podano leki kardiologiczne, które mają pomóc w walce z COVID-19. Badania kliniczne prowadzi zespół prof. Jacka Kubicy z Collegium Medicum UMK.
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W. Biegańskiego w Grudziądzu, aktualnie szpital jednoimienny zakaźny
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W. Biegańskiego w Grudziądzu, aktualnie szpital jednoimienny zakaźnyFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 9 maja zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych leków, które mają pomóc w walce z epidemią. - Rozpoczęliśmy dzisiaj badania kliniczne. Pierwszym trzem pacjentom grudziądzkiego szpitala włączono leki, których działanie w przebiegu COVID-19 testujemy - powiedział prof. Kubica. Dodał, że zgoda dotyczy szpitala w Grudziądzu, ale badanie rozszerzane będzie na kolejne placówki w Polsce.

Poszukiwania skutecznego leku

1200.jpg
Zamieszanie przed Ministerstwem Zdrowia. Wiceszef resortu odczytał politykom PO niewygodnego SMS-a

Badanie Recovery-Sirio, prowadzone u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 z objawami infekcji, uzyskało pozytywną opinię Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Pierwszym autorem tego badania jest prof. Jacek Kubica, a drugim prof. Eliano Pio Navarese. Leki kardiologiczne mają pomóc osobom we wczesnej fazie choroby. Naukowcy stawiają hipotezę, że zastosowanie leków, które modyfikują błonowe kanały jonowe na wczesnych etapach zakażenia nowym koronawirusem, może łagodzić przebieg kliniczny COVID-19.

- Testowane leki są powszechnie znane i stosowane w kardiologii. Pierwszy z nich jest lekiem antyarytmicznym, stosowanym w leczeniu zaburzeń rytmu, takich jak migotanie przedsionków oraz częstoskurcze nadkomorowe i komorowe. Drugi stosowany jest u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i chorobą wieńcową. Oba te leki wykazują działanie antagonistyczne wobec kanałów jonowych. Na podstawie wcześniejszych badań na hodowlach komórkowych wykazano, że zablokowanie tych kanałów w komórkach człowieka ogranicza inwazję i rozprzestrzenianie się wirusa - wskazał prof. Kubica.

Dwutygodniowa terapia

szpital free 1200.jpg
Ponad 8 tys. pacjentów wyzdrowiało w Polsce z COVID-19. Nowe dane resortu zdrowia

Zdaniem naukowców zahamowanie wnikania wirusa do komórek, jego replikacji i rozprzestrzeniania się może mieć istotny wpływ na przebieg kliniczny choroby - łagodząc objawy i zmniejszając częstość progresji do ciężkiego stanu pacjenta.

Leki zostaną podane łącznie 804 pacjentom. Terapia potrwa 14 dni.

- W kolejnych dniach planowane jest włączenie pacjentów w kilku innych ośrodkach w Polsce: Górnośląskim Centrum Medycznym, Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Tychach, Kędzierzynie-Koźlu i w Zgierzu - wskazał prof. Kubica.

Grupa badawcza z Collegium Medicum UMK zgłasza gotowość współpracy z kolejnymi chętnymi ośrodkami. Szpitale powinny się kontaktować z Katedrą i Kliniką Kardiologii i Chorób Wewnętrznych.

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka z COVID-19. Polscy naukowcy skonstruowali innowacyjny respirator

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 16:55
Naukowcy m.in. z Politechniki Śląskiej opracowali prototyp respiratora z funkcją telemetrii, czyli z możliwością zdalnego sterowania przez internet. Urządzenie zostało skonstruowane z myślą o wspomaganiu oddychania pacjentów chorujących na COVID-19, ale może mieć znacznie szersze zastosowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mogło dojść do wzajemnego zakażania się". Wiceminister zdrowia o konferencji przerwanej przez posłów PO

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:24
Posłowie PO przerwali konferencję prasową Janusza Cieszyńskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Politycy stali blisko siebie, nie mieli maseczek. - Posłowie wdarli się do ministerstwa, przerwali konferencję w sposób dość niegrzeczny i dalej ją prowadzili. Nie zachowywali też zalecanych przez nas odstępów - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceszef resortu zdrowia.
rozwiń zwiń