Ustawa dotycząca wyborów prezydenckich. Senackie komisje przerwały pracę do wtorku

Trzy senackie komisje przerwały pracę nad ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego. Posiedzenie zostanie wznowione we wtorek, 26 maja, w południe.

2020-05-21, 21:01

Ustawa dotycząca wyborów prezydenckich. Senackie komisje przerwały pracę do wtorku

Posłuchaj

Senacka większość wniosła poprawki, PiS mówi o przedłużaniu prac. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podczas posiedzenia komisji senatorowie zgłosili poprawki. Senator Marek Borowski zaproponował zmiany dotyczące między innymi kalendarza wyborczego, wyznaczania terminu wyborów przez marszałka Sejmu w uzgodnieniu z PKW i terminu zgłaszania kandydatów.

Powiązany Artykuł

1200_Duda_TT.jpg
Prezydent: nie słyszałem sprzeciwu Trzaskowskiego, kiedy Tusk z Kosiniakiem-Kamyszem podnosili wiek emerytalny

Senator Borowski wyjaśnił, że zgodnie z opiniami konstytucjonalistów ustawę należałoby odrzucić, jednak ponieważ wtedy obowiązywałaby ustawa o wyborach korespondencyjnych, zdecydował się zaproponować zmiany.

Ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przewiduje możliwość oddania głosu tradycyjnie, w lokalach wyborczych, lub w formie korespondencyjnej. Organizacją i przeprowadzeniem wyborów ma się zająć Państwowa Komisja Wyborcza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Senackie komisje pracują nad ustawą wyborczą. Poseł PiS: jesteśmy otwarci na ewentualne poprawki

REKLAMA

Proponowane przepisy

Kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu, zostaną uznani za zarejestrowanych w wyborach w kolejnym terminie.

Projekt zakłada również, że rozporządzenie ministra zdrowia określi wykaz środków ochrony osobistej dla członków obwodowych komisji wyborczych.

Zaproponowane przepisy dają też możliwość marszałkowi Sejmu zmiany terminów wynikających z kalendarza wyborczego określonego w postanowieniu o zarządzeniu wyborów.

Z takim wnioskiem może wystąpić minister zdrowia, mając na względzie sytuację epidemiczną. Przed podjęciem decyzji marszałek Sejmu zasięga opinii Państwowej Komisji Wyborczej.

REKLAMA

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej