Nowy kodeks drogowy. Zobacz, co się zmieni od wakacji

Na początku wakacji wchodzą w życie przepisy, które mają poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza m.in. trzy ważne zmiany.

2020-05-22, 12:10

Nowy kodeks drogowy. Zobacz, co się zmieni od wakacji
Drugie zadanie naboru to wprowadzenie w szkołach rozwiązań z zakresu edukacji komunikacyjnej.Foto: shutterstock.com/Photographee.eu

Zmiany, które wejdą w życie od 1 lipca 2020 roku to:

  • obniżenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia
  • zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h również poza obszarem zabudowanym
  • pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy,

Bezpieczniej w wakacje

- Chcemy, by nowe przepisy kodeksu zaczęły obowiązywać w wakacje - mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber na początku maja br.

Dodał, że przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury nowelizacja prawa o ruchu drogowym wzbudziła duże zainteresowanie zarówno w konsultacjach międzyresortowych, jak i publicznych.

Do projektu zgłoszono ponad 60 propozycji i uwag różnego rodzaju instytucji, organizacji i stowarzyszeń, a także od osób fizycznych.

REKLAMA

Najważniejsze zmiany

Obecnie na obszarze zabudowanym zakazane jest przekraczanie prędkości 50 km/h w godz. od 5.00 do 22.00, a w godz. 23.00 do 5.00 do 60 km/h. Nowe przepisy ujednolicą ograniczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h bez względu na porę.

Kolejna zmiana będzie dotyczyła zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h także poza obszarem zabudowanym. Obecnie ta regulacja dotyczy jedynie przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym.

Trzecia zmiana będzie dotyczyła bezpieczeństwa pieszych na drogach. "Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych" - czytamy w ustawie. Ponadto pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Obowiązkiem zarówno pieszego, jak i kierowcy będzie obserwowanie drogi jeszcze przed wejściem na przejście. Prowadzący pojazdem zostaną zobowiązani do obserwowania nie tylko przejść, ale również ich otoczenia. Kierowcy będą musieli zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, by móc odpowiednio zareagować na nagłe sytuacje.

REKLAMA

st/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej