X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Polska otrzyma ogromne pieniądze z UE. Premier: to dowód, że nasz głos jest słyszany

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:00
- Widzimy, że nasze postulaty przebiły się do partnerów w Europie Zachodniej. To dowód, że głos Polski w Europie jest słyszany, uwzględniany i doceniany - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do propozycji KE przeznaczenia środków na odbudowę gospodarczą w UE.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki o funduszu proponowanym przez KE (IAR)
  • Premier: propozycja KE to bardzo dobry punkt wyjścia (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Marcin Obara

Budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro. Dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego, z czego 63,8 mld euro proponuje Polsce - wynika z propozycji przedstawionych w środę przez Komisję Europejską.

Czytaj więcej
twitter beata szydło 663.jpg
"Europa potrzebuje solidarności". Beata Szydło o zwiększeniu pomocy finansowej dla krajów UE

Mateusz Morawiecki podkreślił w środę na konferencji prasowej z ministrem ds. europejskich Konradem Szymańskim, że Polska była mocnym zwolennikiem tego, by budżet odbudowy Europy był wysoki. - Budżet ambitnej Europy, to takie nasze hasło podczas wielu dyskusji, wielu negocjacji, wielu spotkań Rady Europejskiej ostatnich trzech miesięcy - podkreślił premier.

- Początkowo wyglądało to różnie, ale dzisiaj widzimy, że te nasze postulaty przebiły się do świadomości również naszych partnerów w Europie Zachodniej. To także dowód na to, że głos Polski w Europie jest uwzględniany, słyszany i doceniany - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

"Znakomity punkt startu do walki o lepszą Europę"

Szef polskiego rządu zaznaczył na konferencji prasowej, że "nie możemy nie dostrzec wzrostu planowanych wydatków na instrument, który nazywa się Funduszem Sprawiedliwej Transformacji".

Jak przypomniał, "wcześniej to było 7,5 miliarda euro, a dzisiaj 32 miliardy euro dodatkowe, około 40 miliardów euro łącznie". Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że "dochodzą do tego środki lewarowane, (…) które będzie można pozyskiwać z rynku". Wymienił przy tym jako przykłady "montaż linii finansowych pod realizację różnych przedsięwzięć, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, ale także zwiększenia efektywności i wsparcia w procesie transformacji".

Zdaniem premiera, jest to "wielki polski sukces", gdyż - jak podkreślił - "domagaliśmy się od samego początku, żeby to były znacząco większe środki". - Dziś ta podstawa finansowa, to jest co najmniej 40 miliardów euro, i to jest znakomity punkt startu do walki o lepszą Europę w tym nowym świecie po koronawirusie, który, mam nadzieję, już niedługo zacznie się wyłaniać z tych burzliwych fal - stwierdził. Jak przypomniał, "to jest nowy budżet - dodatkowy do tego siedmioletniego budżetu, który jest teraz negocjowany".

"Dodatkowy zastrzyk"

- Udział Polski w tym budżecie bardzo pozytywnie się zwiększa. Udział netto to co najmniej trzydzieści kilka miliardów euro, a przecież patrzymy też na udział brutto, bo spłata znacznej części tego funduszu odbywać się będzie od roku 2028 do roku 2058 - poinformował.

Czytaj więcej
ue 1200 free unia europejska 2.jpg
1,1 bln euro, ​dodatkowe 55 mld euro na spójność. Jest projekt budżetu UE

- W tym czasie najbliższych pięciu dziesięciu lat, kiedy bardzo Polska będzie potrzebować netto dodatkowego zastrzyku, będzie on kilkudziesięciomiliardowy, i to mówię w walucie euro, a więc licząc w złotówkach to ponad 200 miliardów zł, nawet grubo ponad 200 miliardów zł, dodatkowy zastrzyk finansowy, oprócz środków, które negocjujemy w ramach wieloletnich ram finansowych, czyli tak zwanego siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej - powiedział premier.

Szef rządu zwrócił też uwagę, że "rośnie nie tylko budżet, ale też świadomość tego, że te nowe środki są potrzebne, jako narzędzia inwestycyjne".

"Korzyść Polski i całej Europy"

Mateusz Morawiecki mówił, że przed UE stoją "gigantyczne wyzwania i wysiłek gospodarczy".

- Unia musi się zdobyć na ten wysiłek, ale wierzę, że ten nowy europejski "plan Marshalla", o który apelowałem, ta nowa perspektywa budżetowa poszerzona znacząco o fundusz odbudowy Europy, ten iście herkulesowy wysiłek opłaci się Europie, opłaci się również Polsce - dodał.

- To punkt wyjścia do negocjacji które będą odbywały się 18 i 19 czerwca, ale niewykluczone, że w najbliższych tygodniach, miesiącach one szybko będą finalizowane, również na korzyść Polski, ale też na korzyść całej Europy - powiedział premier.

Wkład prezydenta Andrzeja Dudy

Mateusz Morawiecki podkreślał też rolę Grupy Wyszehradzkiej m.in. w kontekście polityki spójności.

- We wspólnych naszych działaniach uzgodniliśmy twardą, jednolitą linię i taką linię prezentujemy na wszystkich spotkaniach Rady Europejskiej. I to okazało się dobrą strategią, ponieważ dzisiaj już widzimy, że na politykę spójności może być przeznaczona z Funduszu Odbudowy znacząca, wielomiliardowa dodatkowa kwota nawet powyżej 50 mld, a więc znakomita lokata na przyszłość - ocenił.

Czytaj więcej
komisja europejska free shutter 1200.jpg
Ponad 37 mld euro od KE. Polska ma dostać trzecią co do wielkości sumę grantów na odbudowę gospodarczą w UE

Premier dziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego dyskusje z przywódcami europejskimi.

- To nasze wspólne dzieło i wspólne negocjacje doprowadziły do tego, że dzisiaj możemy traktować te propozycje Komisji Europejskiej jako dobry punkt startu do tej końcówki negocjacyjnej, która będzie miała miejsce albo w najbliższych dwóch, trzech miesiącach, a myślę, że najpóźniej do końca tego roku i Polska na pewno wyjdzie z tej rozgrywki bardzo zwycięsko. Ale myślę, że będzie to zwycięstwo na zasadzie win-win, na zasadzie wygrany-wygrany. Zwycięstwo Polski to zwycięstwo Europy, a zwycięstwo Europy to także nowoczesna Polska - podkreślił szef rządu.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad 37 mld euro od KE. Polska ma dostać trzecią co do wielkości sumę grantów na odbudowę gospodarczą w UE

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 12:33
Komisja Europejska zaproponuje Polsce ponad 37 miliardów euro w ramach bezzwrotnych grantów na odbudowę po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. W sumie w grantach i pożyczkach Komisja przewiduje ponad 63 miliardy euro dla naszego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1,1 bln euro, ​dodatkowe 55 mld euro na spójność. Jest projekt budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 14:52
Unijny budżet po 2020 roku ma wynieść bilion 100 milionów euro, a fundusz odbudowy po kryzysie wywołanym koronawirusem 750 miliardów euro. Propozycje w tej sprawie przedstawiła Komisja Europejska. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen mówiła w Europarlamencie, że obecnie Unia zmaga się z bezprecedensowym kryzysem zdrowotnym i gospodarczym.
rozwiń zwiń