more_horiz
Wiadomości

Rzecznik rządu: Trzaskowski powinien powiedzieć, czy wie o zbieraniu podpisów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 20:29
- Rafał Trzaskowski powinien powiedzieć, czy wie o bezprawnym zbieraniu podpisów na listach poparcia jego kandydatury - uważa rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślił, na nagraniu "gołym okiem widać, że podpisy są zbierane", a podobne sygnały "dochodzą z całego kraju". 
Piotr Mller
Piotr MüllerFoto: Twitter/Piotr Müller - rzecznik rządu

W środę portal tvp.info opublikował nagranie pokazujące zbieranie podpisów na listach poparcia pod kandydaturą Trzaskowskiego, mimo że jeszcze nie została ogłoszona data wyborów prezydenckich.

trzaskowski 1200 pap.jpg
Nielegalna zbiórka podpisów dla Trzaskowskiego. Ujawniono nagranie

Rzecznik rządu powiedział na antenie tej samej stacji, że na nagraniu "gołym okiem widać, że podpisy są zbierane", a podobne sygnały "dochodzą z całego kraju". Według Müllera Trzaskowski "przede wszystkim powinien powiedzieć, czy to się faktycznie dzieje i czy o tym wie".

- Myślę, że warto zaapelować, aby zgłaszać takie przypadki nielegalnego działania – dodał rzecznik rządu. Pytany, czy jest to oddolna akcja, Müller wyraził przekonanie, że odbywa się ona za "cichym przyzwoleniem" przedstawicieli władz KO. - Jestem przekonany, że w ciągu kilku najbliższych dni wyjdzie co najmniej kilkanaście, kilkadziesiąt podobnych przypadków w kraju – dodał.

"Partia nie prowadzi żadnej oficjalnej zbiórki podpisów"

W środę po południu portal tvp.info napisał, że w Warszawie są zbierane podpisy na listach poparcia dla kandydatury Trzaskowskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> "Trzaskowski udaje, że nic nie wie. To szczyt bezczelności". Mazurek o nielegalnej zbiórce podpisów

Zamieścił też nagranie video. Portal podał, że informację o zbiórce udało się potwierdzić na miejscu, w biurze rachunkowym prowadzonym przez warszawską radną Koalicji Obywatelskiej.

Przewodniczący PO w Warszawie Marcin Kierwiński oświadczył, że partia nie prowadzi żadnej oficjalnej zbiórki podpisów, ponieważ kandydat nie został zarejestrowany; publikację tvp.info uznał za prowokację.

- Ludzie dzwonią do nas, dopytują się, kiedy można będzie złożyć podpisy na kandydata, i wszystkich informujemy, że będziemy zbierać podpisy dopiero po ogłoszeniu wyborów przez komitet wyborczy – dodał.

kaleta 1200 pap.jpg
"Straszył zainfekowanymi kopertami, a sam je rozsyłał". Kaleta o działaniach Trzaskowskiego

"Jeśli kogoś poniósł entuzjazm, to jest to jego indywidualne działanie"

Przewodniczący klubu KO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski oświadczył, że członkowie KO dostali wzór karty do zbierania podpisów z informacją, że będzie można je zbierać dopiero po ogłoszeniu wyborów. - Jeśli kogoś poniósł entuzjazm, to jest to jego indywidualne działanie – dodał.

- Koalicja Obywatelska zapomniała, że w tej chwili ciągle kandydatem, którego popierają i rekomendują, jest Małgorzata Kidawa-Błońska i nie ma innego kandydata. A to, że zbierają podpisy już pod innym kandydatem, jest mówiąc wprost nielegalne - skomentował pełnomocnik wyborczy Andrzeja Dudy poseł Krzysztof Sobolewski.

kad

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem