Wysokie temperatury i okresowe niedobory wody. IMGW przygotował prognozę na lato

2020-05-29, 17:57

Wysokie temperatury i okresowe niedobory wody. IMGW przygotował prognozę na lato
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Creative Travel Projects/ Shutterstock

IMGW prognozuje bardzo ciepłe lato. Synoptycy przygotowali długookresową prognozę, według której średnia temperatura powietrza w czerwcu, lipcu i sierpniu będzie powyżej normy. 

Na to wskazują analizy wszystkich modeli pogodowych. Prognozowane opady - w normie.

Powiązany Artykuł

dzieci, wycieczka, kolonie, wakacje, obóz shutter 1200.jpg
Wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży. Sprawdź wytyczne MEN

Uwaga na burze

Wysokie temperatury w połączeniu z opadami to w efekcie możliwość wystąpienia gwałtownych burz, szczególnie w czerwcu i lipcu z silnymi opadami deszczu, w szczególności na wschodzie kraju. Takie lato może przynieść okresowe niedobory wody w południowej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, Polesiu i Wyżynie Lubelskiej.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] IV etap łagodzenia obostrzeń. Jak korzystać z niego odpowiedzialnie?

Dla czerwca temperatura powietrza w całym kraju może być wyższa od normy wieloletniej. Dla prognozy opadów modele nie są już tak zgodne. IMGW prognozuje liczbę dni z opadem w normie, jedynie na północnym wschodzie oraz Mazowszu i Polesiu powyżej normy.

Schemat powstawania burz z gradem (PAP) Schemat powstawania burz z gradem (PAP)

Temperatura w lipcu - powyżej normy

Z kolei prognozy temperatury na lipiec wskazują, że średnia temperatura powietrza powinna być w normie lub powyżej normy. W lipcu suma opadów, podobnie jak liczba dni z opadem powinna mieścić się w normie lub nieznacznie powyżej norm, co powinno stworzy korzystne warunki dla rozwoju wegetacji roślin i upraw.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Od czerwca wracają loty krajowe. Sprawdź nowe zasady bezpieczeństwa

W sierpniu średnia temperatura na przeważającym obszarze kraju powinna być powyżej normy i tylko miejscami, głównie na północy Mazowsza i na Podlasiu może być w normie. Z kolei wyniki modeli dla miesięcznej sumy opadów są niejednoznaczne i rozbieżne. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to opady w normie lub nieco powyżej normy. Istnieje jednak ryzyko, że w południowej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz lokalnie na Polesiu i Wyżynie Lubelskiej miesięczna suma opadów będzie poniżej normy.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej